ilustračná foto koláž: Mediahub.sk, zdroj foto: Pravda/Perex

Pravda je v súčasnosti najpredávanejší mienkotvorný denník na Slovensku a i napriek tomu vydavateľstvo, ktoré ho vlastní, požiadalo súd o ochranu pred veriteľmi.

Informácia je zverejnená na webe Finstat.sk a informovali o nej portál Živé.aktuality.sk a ako prvý informáciu zverejnil ekonomický magazín INDEX.sme.sk.

Svoje stanovisko zverejnil denník Pravda na svojom webe: „Hlavnou príčinou je vyše pätnásť rokov starý súdny spor s istým advokátom, ktorému teraz súd priznal podľa nášho názoru neodôvodnenú a neprimeranú výšku odškodného. Súd navyše rozhodol, že žalujúcej strane musíme zaplatiť de facto okamžite, inak vydavateľstvu hrozí exekúcia,“ povedal člen predstavenstva spoločnosti Jan Svoboda a dodal, že „o súdnu ochranu vedenie firmy požiadalo preto, aby ochránilo vydavateľstvo, denník Pravda, všetky prevádzkované webové stránky a najmä, aby preventívne bránilo svojich ľudí a udržalo zamestnanosť.“

Priemerný denný predaj denníka Pravda v prvom štvrťroku roka 2020 bol 25 646 výtlačkov, SME predávalo denne 21 039 a HN 9 812 výtlačkov.

Denník Pravda je podľa prieskumu agentúry MEDIAN SK najčítanejší mienkotvorný denník na Slovensku s čítanosťou 6 percent, čo znamená, že ho denne číta približne 270-tisíc ľudí.
V celkovom poradí si medzi celoštátnymi denníkmi v 4. štvrťroku 2019 a 1. štvrťroku 2020 udržal prvú pozíciu bulvárny Nový Čas so 14,1 percenta.

Ďalší bulvárny denník Plus jeden deň má čítanosť 6,2 percenta, nasledujú denníky SME s 5,7 percenta, Hospodárske noviny s 3,3 a Denník N s 3,2 percenta.

Prieskum spoločnosti MEDIAN SK sa uskutočnil od 16. septembra 2019 do 29. marca 2020 na vzorke 4 179 respondentov vo veku 14 až 79 rokov. Údaje o čítanosti vychádzajú z premennej – čítal(a) posledné vydanie.

Podľa údajov na portáli Finstat.sk  dosiahlo vydavateľstvo Perex v roku 2019 výnosy vo výške 6,7 milióna eur, zisk 1,3 miliónov eur, celková zadlženosť vydavateľstva ale dosiahla hodnotu takmer 150%.

Vydavateľstvo Perex okrem denníka Pravda vlastní aj schránkové Bratislavské noviny, spravodajský portál Pravda.sk, Varecha.sk, Birdz.sk, či Avizo.sk.

Spravodajský portál Pravda.sk patrí medzi najčítanejšie a v rebríčku slovenského internetu, podľa prieskumu IAB monitor, v máji obsadil 6. priečku (2,13 mil. RU), v apríli a marci bol na 4. mieste, vo februári na 5. mieste.

Vydavateľstvo Perex vlastní český senátor a majiteľ stávkovej kancelárie Synot Ivo Valenta, ktorý má tiež podiel v konšpiračnom webe Parlamentné listy cez svoju spoločnosť Our Media.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu