Spoločnosť Facebook predstavila novinku Instant Articles (Instantné články) v júni 2015, dostupná ale bola len pre úzku skupinu zahraničných vydavateľov. Len nedávno Facebook sprístupnil túto funkciu pre všetky médiá. Články na Facebooku sa vďaka Instant Articles načítavajú rýchlejšie, nachádzajú sa priamo na sociálnej sieti a sú často zaujímavejšie po vizuálnej stránke, ako články publikované na stránke média. Prichádza nová éra v spôsobe publikovania a digitálnej žurnalistiky.

ukazka Instant Articels na FB SME 24.6.2016
Instant Articels sú označené piktogramom blesku (zdroj: D.T.)

„Instant Articles máme spustené už od konca mája, ale to sme naozaj experimentovali – teda nie všetky články sme automaticky publikovali ako instant articles, teraz to funguje na poloautomat s editorským dohľadom. Od piatka 24. júna spúšťame do Instant Articles aj celé Fičí.sk, čiže to môže zaujímavé vzhľadom na cieľovku, “ povedal v rozhovore pre Masmediálne.info projektový manažér vydavateľstva Petit Press Dávid Tvrdoň.

Čo vydavateľstvo od tohto kroku očakáva?

Vydavateľstvo Petit Press podobne ako veľké svetové vydavateľstvá je s Instant Articles na začiatku cesty. Všetci s tým momentálne experimentujú. Ak sa pozriete na veľké vydavateľstvá, žiadne z nich nepovedalo, že dáme celý obsah Facebooku (mnoho malých to tak spravilo). Preto aj keď si cez FB aplikáciu pozeráte na smartfóne články Guardianu, tak sa striedajú Instant Articles a bežné články. SME.sk články pod paywallom Facebooku tiež neposiela.

Čo konkrétne táto zmena prinesie čitateľom?

Jedna vec je istá, tento krok je výhodný pre čitateľov – rýchle načítavanie článkov, takmer instantné.

Články publikované na FB sa nezapočítavajú do výskumu návštevnosti AIMmonitor, neprekáža vám to?

Aby bola strata znateľná, musela by väčšina užívateľov pristupovať na FB cez smartfón a aplikáciu Facebooku. To sa zatiaľ nedeje. Okrem toho, väčšinu návštevnosti webu SME.sk tvorí titulka.

Pozrite si printscreeny, ktoré ukazujú možnosti Instant Articles – každý takýto text je označený v pravom hornom rohu bleskom a tie prvky v rámci článku sú dynamické:

Prečítajte si tiež > Instantné články na Facebooku – Nové, rýchlejšie a krajšie zážitky z čítania 

Pozrite si video predstavujúce Instant Articles:

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu