ilustračná foto

Trestné stíhanie, ktoré bolo od januára tohto roka vedené voči komerčným televíziám, je zastavené. Vyšetrovanie prekvapivo nepreukázalo v audiotextových súťažiach spáchanie trestného činu.

Podvody v audiotextových súťažiach, na ktoré dlhodobo upozorňovali nespokojní diváci, boli údajne dôkladne preskúmané policajným vyšetrovateľom. Záver rozsiahleho preverovania a skúmania sporných okolností týchto súťaží, ktoré trvalo sedem mesiacov, divákov príliš nepoteší. Policajný vyšetrovateľ zastavil voči televíziám trestné stíhanie, keďže žiaden trestný čin nebol preukázaný.

Informáciu priniesol spravodajský portál SME.

Výsledok potvrdila aj krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, bližšie informácie o tom, ako polícia dospela k tomuto záveru, ale neposkytla, uviedlo SME. Záver policajného vyšetrovania neprekvapil ani Radu pre retransmisiu a rozhlasové vysielanie, keďže polícia musí postupovať podľa možností, ktoré jej umožňujú zákony. „Polícia zastavila trestné stíhanie, pretože podľa našich zákonov takéto pseudopodnikanie nie je u nás trestné. To celkom chápem, že žiadny štátny orgán nemôže konať nad rámec zákona a buďme vlastne radi, že sa týmto princípom riadi aj polícia. Napokon sa to podarilo zastaviť nám, tak je to dobré, nie?” uviedol pre MediaWatch.Dog, predseda Rady pre vysielanie a retransmisiu Miloš Mistrík.

Vyšetrovanie sa začalo na podnet nespokojného diváka

Podnet na začatie trestného stíhania doručil na generálnu prokuratúru nespokojný divák, ktorý si v priebehu augusta až októbra 2015 nahral 60 relácií s audiotextovými súťažami, aby ich mohol analyzovať. Podľa jeho zistení mali súťaže vždy rovnaký priebeh a vzniklo podozrenie, že sú úmyselne zmanipulované tak, aby výhry pre divákov boli, čo najmenšie a naopak výnosy z volaní divákov pre spoločnosti, ktoré súťaž prevádzkujú, čo najvyššie. Podľa tohto diváka nie je možné bez vonkajšieho zásahu do hry, aby sa výherca dovolal do relácie vždy až tesne pred koncom vysielania, uviedlo SME.  Túto skutočnosť si v audiotextových hrách všimlo aj viacero iných divákov, ktorí taktiež podali podnet na polícii. Podania boli potvrdené aj samotnou políciou.

https://www.youtube.com/watch?v=MIlPjIpCsiQ

Televízie po udelení vysokých pokút audiotextové súťaže nakoniec z vysielania stiahli

Aj napriek výsledku policajného vyšetrovania, ktoré hovorí v prospech televízií resp. prevádzkovateľov audiotextových súťaží, tieto z televíznych obrazoviek približne pred troma mesiacmi vymizli. Stalo sa tak potom ako Rada pre vysielanie a retransmisiu rozhodla o rekordných pokutách za prešľapy v týchto reláciách. Televízia Markíza dostala za nečestné praktiky v súťaži Akčná výhra, ktorá sa vysielala na programovej službe Dajto, rekordnú pokutu v sume 60-tisíc eur a televízia TV8 dostala za podobné priestupky pokutu vo výške 30-tisíc eur. Ako sa ukázalo výška týchto pokút má svoje opodstatnenie, keďže televízie relácie z vysielania stiahli.

O účinnosti sakncií sú presvedčení aj v Rade pre vysielanie a retransmisiu. „Veríme, že to má zmysel a že keby toho vôbec nebolo, tak by sa mohli nájsť naozaj aj nezodpovedné médiá, ktoré by ešte oveľa viac prekračovali určité medze. Na druhej strane predstava, že sa všetky nedostatky vyriešia šibnutím čarovného regulačného prútika, je neadekvátna,” uviedol v rozhovore pre MediaWatch.Dog, predseda RVR Miloš Mistrík.

Martin Jakubec napriek tomu na sankciu pre televíziu TV8, ktorú vlastní, reagoval v júni v rozhovore pre MediaWatch.Dog takto: „V tejto chvíli nie je pokuta ani sankcia stanovené. Naša televízia Osem je výhradne jediná interaktívna televízia na Slovensku ktorá poskytuje hry vedomostné, súťažné, náučné, hudobné zábavné formáty na báze audiotextového princípu volania, ktorí diváci akceptujú a sú si ho vedomí. Akékoľvek nedorozumenia, sankcie ktoré sú právoplatné, sú pre nás záväzkom a počíta sa s takýmito situáciami. Pokuty nie sú likvidačné, pretože mesačné náklady na prenosy sú násobne vyššie a sú alokované. Svoju úspešnú činnosť originality vysielania predstavujeme divákom už viac ako 6 rokov”.

Skutočnosť, že kontroverzné audiotextové súťaže boli z televízného vysielania konečne stiahnuté potešilo aj Radu pre retransimisiu a rozhlasové vysielanie, nakoľko tejto problematike venovali mnoho úsilia. „Stálo nás to veľa času a prekonávania odporu zo strany televízií. Museli sme si najprv dať súdmi potvrdiť správnosť nášho rozhodnutia, že tieto súťaže sa dajú pokladať za odnož telenákupu. Potom sme dolaďovali sankcie. Najprv sme rozhodli, že budeme jednu takúto zákon porušujúcu súťaž sankcionovať sumou 4 tisíc eur. Chvíľu sme skúšali, či to zaberie. Nezabralo! Tak sme si povedali, že bude treba byť prísnejší – ak to nepôjde podobrotky, tak to pôjde pozlotky! A nasadili sme výšku sankcie na 10 tisíc eur za jednu súťaž. To konečne zabralo. Asi sme uložili takú sumu, ktorá prevyšovala hladinu zisku, takže sa im to už neoplatilo,” uviedol pre MediaWatch.Dog, predseda RVR Miloš Mistrík.

https://www.youtube.com/watch?v=0_c-zyB3RY0

Problémy s audiotextovými súťažami majú dlhodobý charakter

Televízne súťaže sú celkovo dlhodobo kritizované divákmi a množstvo sťažností už niekoľko rokov evidujú nielen v Slovenskej republike, ale i v Českej republike. Už v roku 2014 varovali slovenská Rada pre vysielanie a retransmisiu a česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílaní divákov pred zapajaním sa do týchto súťaží. „Účel týchto programov, čo najviac zarobiť na divákoch, je zjavný. Preto sme sa rozhodli spoločne upozorniť na praktiky týchto programov a riziká zapájania sa do nich,” povedal predseda RVR Miloš Mistrík. Obe rady sú presvedčené, že pri opakovaných pokusoch o uhádnutie správneho výsledku diváci môžu prísť o vysoké sumy, čo zistia až po doručení telefónneho účtu. „Divákov preto dôrazne upozorňujeme, že vzhľadom na slabé legislatívne možnosti by sa mali zapájaniu do týchto podvodných programov vyhnúť. Pravdepodobnosť výhry je vzhľadom na zavádzajúce zadania hier, nejednoznačné, inštrukcie ich riešenia či chýbajúce zverejnenie výsledkov jednotlivých úloh naozaj nízka,” upozornil Bouška z RRTV. Nekalé praktiky používané počas týchto súťaží je podľa slovenskej Rady pre vysielanie a retransmisiu a českej Rady pro rozhlasové a televizní vysílaní veľmi ťažké dokázať, čo potvrdil aj nedávny výsledok vyšetrovania slovenskej polície, ktorá dospela k záveru, že pri prevádzke audiotextových súťaži nedošlo k spáchaniu trestného činu.

V rámci Európy si Slovensko poradilo s podvodnými súťažami medzi prvými

Zákony v tejto oblasti, sú zo skúseností na Slovensku, ale aj v iných krajinách nepostačujúce a bolo by potrebné ich posilniť. Aj podľa Rady pre retransmisiu a rozhlasové vysielanie by bolo vhodné zaviesť zákony, ktoré by chránili ľudí pred takýmito podvodníkmi. „Určite by mali byť také zákony. Veď ak je niekde naozaj potrebný štát, tak je to v tom, aby niekto nemohol dezorientovaných ľudí obrať svojimi špekuláciami neraz o posledné peniaze. Netreba pochybovať, že do takýchto súťaží môžu telefonovať len ľudia, ktorí nedokážu zistiť, že ide o podvod, teda ľudia mentálne slabí, prípadne citovo labilní. Štát má chrániť občanov, a kto potrebuje hlavne ochranu? Vždy hlavne tí slabší. Musím však povedať, že toto nie je len slovenské špecifikum, podobné súťaže sú aj v iných štátoch a všade s nimi majú problémy. Buďme radi, že my sme si vedeli poradiť v rámci Európy medzi prvými,” uviedol pre MediaWatch.Dog, predseda RVR Miloš Mistrík.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu