zdroj foto: FB RSI/RTVS

Dnes, vo štvrtok 29. marca uplynulo 25 rokov odvtedy, čo v rozhlasovom éteri zaznela po prvý raz zvučka RSI v anglickom, nemeckom, francúzskom, ruskom a neskôr i v španielskom jazyku.

Cudzojazyčné vysielanie nadviazalo na programy v slovenčine, ktoré si krajania žijúci vo svete mohli naladiť už 4. januára 1993, teda hneď po vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Podľa generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka by vysielanie do zahraničia malo byť súčasťou plnohodnotného portfólia každého verejnoprávneho média. „Toto poslanie od samého začiatku vnímal ako jednu zo svojich priorít aj Slovenský rozhlas, a tak ako sa vyvíjalo Slovensko, vyvíjalo sa aj Rádio Slovakia International,“ konštatoval.

Táto jedinečná programová služba RTVS dnes prezentuje Slovensko, jeho históriu, kultúru, prírodné krásy a sprostredkúva aktuálne dianie poslucháčom na celom svete. Od Latinskej Ameriky, Kanady, USA, cez západnú Európu až po Rusko, Čínu, Japonsko, Afriku, Austráliu a Nový Zéland. „Mnohí z poslucháčov oceňujú úprimnosť, profesionalitu a bezprostrednosť redaktorov RSI, ktorých považujú za slovenských diplomatov v rozhlasovom éteri.

Vyzdvihujú ich jazykovú a štylistickú čistotu a RSI nazývajú malým Babylonom, keďže v redakciách okrem Slovákov pracujú aj Nemci, Rakúšania, Rusi, Kubánec, Katalánec, Belgičan, Rumunka a v anglickej sekcii i redaktor z Nového Zélandu,“ priblížila šéfdramaturgička RSI Jozefína Mikleová.

Počas uplynulého roka RSI odvysielalo 8760 hodín premiérového programu a zaznamenalo vyše 4000 listov od poslucháčov.

Z vysielania na krátkych vlnách sa presunulo na satelit a internet. Svoj program však naďalej šíri aj na krátkych, či stredných vlnách, a to formou retransmisií prostredníctvom vysielačov v USA, Nemecku, Rusku a vo Veľkej Británii.

Počúvať program RSI vo všetkých jazykových mutáciách možno i v Bratislave a okolí na FM frekvenciách 98,9 a 102,4 MHz.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu