Majitelia médií Zem&Vek, Slobodný vysielač, Hlavné správy, DAV DVA a Medzičas sa spojili a založili Asociáciu nezávislých médií, ktorej cieľom má byť „ochrana slobody médií“.

Tieto médiá sú označované ako konšpiratívne, keďže často uverejňujú nepodložené informácie. Sú vnímané ako médiá ktoré sa venujú často kontroverzným témam a sami sa označujú ako protipól k „mainstreamovým“ médiám. Sú financované z príspevkov poslucháčov a snažia sa im preto predkladať konšpiratívne, odlišné témy, ako iné médiá.

Spolumajiteľ a moderátor internetového rádia Slobodný vysielač Boris Koróni vo vysielaní relácie V prvej línii 2. decembra hovoril o dôvodoch vzniku Asociácie nezávislých médií:

„Bolo to začiatkom tohto leta, keď som dostal pozvánku do Prahy na konferenciu, ktorej hlavnou témou bola sloboda dnešnej spoločnosti s dôrazom na slobodu v médiách. Pozvaní hostia hľadali odpovede na otázky či dnes médiá sú slobodné, do akej miery sú informácie ktoré šíria pravdivé a do akej miery musia a sú médiá poplatné tím ktorí ich vlastnia,“ povedal Koróni.

„Veľké médiá nebudú nikdy hovoriť o týchto nepríjemných témach, pretože ak by na ne poukazovali prišli by o najzásadnejší zdroj svojich príjmov, prišli by o reklamu a následne o peniaze a skrachovali by,“ dodal Koróni.

„Najzásadnejším dôvodom vzniku asociácie je koncentrovanie síl obhajujúcich všeobecné a nespochybniteľné práva na slobodu slova a prejavu, ktoré sú vystavené čoraz väčšiemu ohrozeniu. Asociácia nezávislých médií tak bude reprezentovať státisícové čitateľské a poslucháčske zázemie,“ uviedla Asociácia nezávislých médií na portáli Konzervativnyvyber.sk.

„ANM je pripravená zastrešovať aj ďalšie nezávislé médiá, ktoré sa budú stotožňovať so základnými princípmi žurnalistiky vylučujúcej systematickú propagandu,“ uviedli zakladatelia asociácie.

Činnosť Asociácie nezávislých médií má stáť na troch pilieroch, ako uviedli jej zakladatelia:

1. Vyslanie signálu čitateľom a poslucháčom, že tieto médiá sa usilujú o spoločný postup pri obhajobe inštitútu slobody slova a prejavu.

2. Ochrana jednotlivých členských médií a ich spolupracovníkov pred útokmi a osočovaním zo strany rôznych „aktivistov“ a mainstreamových médií. V prípade potreby Asociácia použije aj právne prostriedky.

3. Ambícia vstupovať do legislatívnych procesov a vyjadrovať sa k návrhom zákonov, týkajúcich sa médií.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu