Vzniklo Investigatívne centrum Jána Kuciaka

Občianske združenie Investigatívne centrum Jána Kuciaka založili novinári Zuzana Petková, dlhoročná investigatívna novinárka a riaditeľka nadácie Zastavme korupciu, Peter Bárdy, šéfredaktor portálu Aktuality.sk a Arpád Soltész, komentátor portálu Noviny.sk.

Členom dozornej rady občianskeho združenia je otec Jána Kuciaka Jozef: „Veľakrát počas skúmania Panama papers Janko spomenul, aká veľká škoda je, že na Slovensku nemáme obdobu Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku. Veľké množstvo našich domácich káuz má presah za hranice, najmä do daňových rajov. Preto som veľmi rád, že ICJK bude pokračovať v Jankovej práci a odhaľovať kauzy s medzinárodným presahom, ktoré môžu byť zásadné. Je ľúto, že Janko sa toho nedočkal, bojoval za spoluprácu novinárov a veľmi by ho to tešilo,“ uviedol Jozef Kuciak na stránke občianskeho združenia.

„V Investigatívnom centre Jána Kuciaka budeme monitorovať organizovaný zločin, korupciu a ich prepojenia s politikou a inštitúciami. Pri práci sa budeme riadiť najvyššími etickými a profesionálnymi štandardmi nášho remesla. Naše zistenia budeme uverejňovať na tomto portáli a budú k dispozícii zadarmo, u nás nikdy neuvidíte žiadnu reklamu ani nebudeme naše články spoplatňovať. Projekt ICJK bude financovaný výhradne z grantových schém a darov. Pri získavaní zdrojov sa budeme riadiť etickým kódexom tak, aby sme si zachovali úplnú nezávislosť a vyhli sa akýmkoľvek konfliktom záujmov,“ avizujú na stránke združenia zakladajúci novinári.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu