nová titulka MONO.sk (repre foto)

Projekt MONO.sk založili 22. októbra 2013 fotograf na voľnej nohe Tomáš Halász, a vtedy projektoví manažéri denníka SME Tomáš Prokopčák a Filip Struhárik a novinár magazínu Trend Pavel Sibyla, autorom loga MONO bol grafický dizajnér Ondrej Jób. Po zhruba troch rokoch projekt redizajnuje.

MONO sa mení, z projektu postupne odišli jeho zakladatelia Filip Struhárik, Tomáš Prokopčík i Pavol Sibyla. Šéfredaktor Tomáš Halász so zástupcom Dávidom Tvrdoňom zostavili tím nových ľudí. Zmeny v redakcii súbežne sprevádza i redizajn loga a webovej stránky.

„Pôvodné nastavenie sme potrebovali doplniť o nové formáty zobrazenia článkov ako longform alebo funkcie ako newsletter, donate a sociálne siete, dôsledkom však bolo, že vydanie jedného článku vyžadovalo veľa malých editorských úkonov a viedlo to k vzájomnej nekompatibilite,“ povedal pre MONO.sk jeho šéfredaktor Tomáš Halász.

Nový web dizajn, testovanie a UX stránky robili v úvodnej fáze v digitálnej agentúre 2FRESH SK, o vizuálnu identitu sa postaralo KAT štúdio, o programovanie marketingová agentúra CREALAB.

„Musím povedať, že až po prvom workshope s 2FRESH SK a ujasnení si persón MONO, sa mi MONO profiluje jasnejšie – ako samostatná entita nezávislá od konkrétnych ľudí v tíme. A to je aj jeden z cieľov, aby MONO nebol Tomáš, Dávid či Veronika, ale samostatná entita s vlastnými vlastnosťami. Ďalší cieľ je vedieť to presnejšie komunikovať,“ povedal vzápätí po workshope pre MONO.sk Tomáš Halász.

Zmenilo sa i logo, to pôvodné od grafického dizajnéra Ondreja Jóba nahradilo nové z dielne grafického štúdia KAT. Podľa nás je to pôvodné krajšie a vizuálnejšie zaujímavejšie, veď porovnajte:

povodne-logo-mono-pouzivane-od-oktobra-2013-do-oktobra-2016
pôvodné logo, autor: Ondej Jób
nove-logo-mono-pouzivane-od-oktobra-2016
nové logo, autor: KAT štúdio

„Aj keď sme pôvodné logo chceli zachovať, zistili sme, že je pri budovaní vizuálnej identity obmedzujúce. Nakoniec sme sa po dlhej diskusii v tíme rozhodli pre úplne novú identitu,“ komentovali zmenu štýlu v MONO.

Písmový font Uni Grotesk, ktorý tvorí nové logo je z dielne grafického dizajnéra a typografa Petra Biľaka , ktorý je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Jeho písmo Greta používa napríklad spravodajský portál SME.sk a aj tlačené vydanie denníka SME.

Peter Biľak je držiteľom viacerých ocenení za grafický dizajn a autor viacerých písmových fontov, okrem Grety, vytvoril napríklad font Eureka, ktorá získala ocenenie aj na Bienále v Brne, alebo fonty Fedra, Orbital, Craft, či Linotype. Je spoluzakladateľom grafického magazínu DOT DOT DOT, žije v Holandsku a okrem VŠVU v Bratislave študoval aj v Anglicku, Francúzsku, či v USA.

Porovnajte pôvodnú titulku MONO.sk a aktuálnu po redizajne:

titulka MONO 24.10.2013
titulka MONO.sk 24.10.2013
titulka-mono-31-10-2016
titulka MONO.sk 31.10.2016

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu