Jimmy Wales, spoluzakladateľ internetovej encyklopédie Wikipedia, má v pláne spustiť novú webovú platformu, ktorá bude spojením práce profesionálnych žurnalistov a dobrovoľníkov.

V rámci tejto spravodajskej služby chce Jimmy Wales čitateľom ponúknuť faktické a neutrálne články, ktoré budú nápomocné v boji s falošnými správami.

Nová služba bude mať mnoho funkcií rovnakých ako Wikipédia, napríklad podrobné popísanie zdrojov každého faktu a taktiež pomoc od samotných čitateľov, ktorí môžu upravovať články a tak prispievať k ich správnosti a presnosti.

Zmeny na stránke, ktoré bude chcieť urobiť niekto zo širokej verejnosti sa zobrazia až po schválení zamestnancom Wikitribune alebo dôveryhodnou komunitou dobrovoľníkov.

Služba bude bezplatná pre prispievateľov aj čitateľov, tvorcovia sa budú spoliehať na finančnú podporu pravidelných darcov. Informáciu o novej službe Wikitribune zverejnila na svojich stránkach spoločnosť BBC.

Veľký rozdiel oproti Wikipédii bude v tom, že hlavný tím prispievateľov bude za svoju prácu dostávať finančnú odmenu, hoci môžu sa vyskytnúť aj prípady, keď dobrovoľný spisovateľ napíše prvotný návrh a zamestnanec ho len upraví.

Jimmy Wales pre bbc.com vysvetlil aj to, prečo sa vo svojom projekte zameriava na finančné príspevky od prispievateľov a nie na reklamy.

Podľa neho systém založený na reklamách, respektíve na klikacích reklamách, vedie k „naháňaniu klikov“, čo veľmi ovplyvňuje štandardy písania a zverejňovania textov.

Cieľom Wikitribune bude, aby sa každý mesiac prihlásilo viac finančných podporovateľov, čo povedie k tomu, aby mohli do svojich radov prijať viac kvalitných novinárov.

Na začiatok plánuje Jimmy Wales zamestnať pre Wikitribune 10 až 20 žurnalistov, s menším počtom to nemá žiaden zmysel.

Podľa riaditeľa Harvard University’s Nieman Journalism Lab, model neziskových správ môže byť úspešný, ak sa bude robiť v pomerne malom rozsahu a bude produkovať niečo, čo je naozaj výnimočné. Podľa neho, ale bude veľmi ťažké vypracovať tento projekt na masívnu spravodajskú organizáciu.

Jimmy Wales vyhlásil, že minimálne jeden rok bude pôsobiť ako generálny riaditeľ Wikitribune a bude na 100% aktívny v počiatočnej fáze tohto projektu.

Taktiež vysvetlil, že hoci budú o každodenných témach na články rozhodovať zamestnanci, financovatelia budú môcť taktiež ovplyvňovať obsah, samozrejme v stanovených podmienkach.

Ako poradcovia pri projekte budú pôsobiť napríklad aj Guy Kawasaki, ktorí pôsobí ako rizikový kapitalista Silicon Valley, Jeff Jarvis – profesor žurnalistiky, Larry Lessig – profesor práva v USA a herečka Lily Cole.

Za víziami Jimmyho Walesa stojí aj Amol Rajan, známy mediálny editor, ktorí pre bbc.com povedal, že záujem Jimmyho Walesa o spravodajské média je dlhodobý a už niekoľko rokov má obavy z toho, akým smerom sa žurnalistika uberá.

Rajan prezradil, že Wales sa rozhodol Wikitribune dotiahnuť do reálnej podoby z troch hlavných dôvodov. Prvým sú falošné správy, ktoré sa rozrástli do obrovských rozmerov a preto je potrebné túto situáciu riešiť.

Druhým dôvodom je radikálny posun v online inzercii, kde dochádza k súpereniu medzi Facebookom a Googlom, ktoré sa až príliš zameriavajú na „naháňanie“ klikov.

Tretím dôvodom je dôkaz o tom, že ľudia sú ochotní platiť za kvalitné správy, čoho dôkazom by malo byť napríklad platené členstvo v The New York Times alebo The Guardian.

Či bude mať projekt úspech a podporu verejnosti, ktorá je potrebná na financovanie tohto nového spravodajského webu, ukáže až čas.

Realita súčasnej spravodajskej scény, ktorá bojuje s mnohými problémami, ale poukazuje na skutočnosť, že hľadanie modelov, ktoré budú ponúkať kvalitnú a hodnotnú žurnalistiku je naozaj veľmi potrebné.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu