repro foto: Strikingback coalition

Pandémia koronavírusu trvá už dlho a ľudia sú z nej unavení. Koronavírus ovplyvnil fungovanie celého sveta. Ani Slováci nie sú výnimkou.

Wiktor Leo Burnett, Starmedia, Socialists, Leopard Production, Digitask a Data Science prinášajú nový pohľad na marketingovo-komunikačný model pre dobu zaskočenú pandémiou a po nej. Spoločne zrealizovali prieskum „Strikingback coalition“ , v ktorom sa zamerali na názory Slovákov súvisiace s pandémiou.

Do prieskumu sa zapojilo tisíc respondentov zo Slovenska vo veku 18-60 rokov. Ich odpovede umožnili čiastočne zmapovať náladu Slovákov v súčasnej neľahkej situácii.

Až 68% respondentov sa v prieskume vyjadrilo, že koronakríza ich už nebaví a sú pripravení nakupovať. Slováci milujú chvíle strávené so svojimi najbližšími. Všetko, ale s mierou. Aj preto by sa najradšej vrátili do normálu.

Viac ako štvrtina 27,5% respondentov nevníma súčasnú situáciu ako tragédiu, no ani ako dovolenku. Hoci museli vo svojich životoch prijať určité obmedzenia, aj naďalej sa snažia uchovávať svoje bežné návyky.

Oddych a prázdniny si užívajú najmä mladí ľudia do 38 rokov. Nemajú stres z nákazy a podľa nich by mali firmy normálne predávať.

Omnoho väčšie obavy z dopadov koronakrízy majú ľudia z vidieka, ktorí musia živiť rodinu. Až 78% z nich sa bojí, že môže prísť o prácu. Tento strach umocňuje aj skutočnosť, že si nevytvorili finančnú rezervu.

Len 7,8% respondentov má z koronakrízy panický strach. Títo ľudia si myslia, že koronavírus vznikol v čínskom laboratóriu a prípadne očkovanie u nich neprichádza do úvahy.

„Ľudia na Slovensku nie sú nijako zvlášť vystresovaní. Iba 10% si myslí, že chytia vírus, a paralyzovaných súčasnou situáciou nie je ani 5% ľudí. Šok pominul. Ľudia si zvykli,“ povedal Vladimír Lefík, strategický riaditeľ agentúry Wiktor Leo Burnett.

Podľa prieskumu až 83% respondentov koronakríza unavuje. Akonáhle sa v televízii rieši táto téma prepínajú medzi kanálmi a hľadajú taký, kde sa o korone nehovorí.

Zaujímavé odpovede boli zozbierané na otázku, v ktorej sa riešilo, odkiaľ koronavírus vzišiel. Až 27,2% ľudí si myslí, že vírus pochádza z čínskeho laboratória. Podobný percentuálny podiel 27,3% patrí ľuďom, ktorí si myslia, že vírus má pôvod v netopieroch. Len 5,4% respondentov považuje koronavírus za Boží trest.

V otázkach pandémie koronavírusu ľudia najviac veria vedcom. Respondenti očakávajú, že pandémia zmení svet, zároveň si myslia, že k lepšiemu.

Pozitívna nálada nepanuje v súvislosti s politikou. Súčasného premiéra Igora Matoviča až 32,7 % respondentov vidí na diagnózu a 16,2% si myslí, že skôr po ňom pomenujú námestie.

Podobný prieskum v súvislosti s náladou ľudí súvisiacou s pandémiou zrealizoval aj Pew Research Center na obyvateľoch USA.

Američania očakávajú, že už budúci rok by mohla byť dostupná vakcína na koronavírus a aj nejaká forma liečby na túto chorobu. Zaočkovať by sa následne dalo až 7 z 10 opýtaných Američanov.

Američania sú presvedčení, že ďalšia vlna vírusu prepukne na budúci rok a majú obavy z toho, že prílišný záujem o koronavírus oddiali pokrok v liečbe iných závažných chorôb.

Aj títo obyvatelia sú unavení zo stresujúcich informácií o koronavíruse a ekonomickej kríze, ktoré sa rozoberajú vo všetkých druhoch informačných prostriedkoch.

Už viac ako päť mesiacov pretrváva vo svete stav, ktorý paralizuje obvyklé fungovanie sveta z posledných rokov. Za päť mesiacov malý neviditeľný nepriateľ ľudstvu ukázal, že život by sa dal žiť aj inak.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu