YouTube bude pri videách, ktoré sa zaoberajú konšpiračnými teóriami zobrazovať odkazy na články z Wikipédie, aby divákom poskytol dodatočné informácie. YouTube nie je spravodajskou organizáciou a toto riešenie by mohlo pomôcť aspoň čiastočne nasmerovať divákov na dôležité vysvetlenia.

Novinku, ktorú chce zaviesť sociálna sieť YouTube oznámila na konferencii „South by Southwest (SXSW)“ v Austine v štáte Texas, generálna riaditeľka spoločnosti YouTube Susan Wojcicki. Informáciu priniesli BuzzFeed.com.

Funkcia by mala byť na platforme spustená v najbližších mesiacoch. Odkazy na Wikipédiu sa neobjavia výhradne na videách súvisiacich so sprisahaním, ale budú sa zobrazovať aj pri témach a udalostiach, ktoré inšpirovali významnú diskusiu.

Ide napríklad o videá, ktoré vypovedajú o pristátí na mesiaci, čo je historická téma, obklopená mnohými konšpiračnými teóriami.

Videá s touto témou budú doplnené o odkazy na Wikipédiu, aby poskytli divákom ďalšie informácie bez ohľadu na to či video potvrdzuje alebo odmieta informáciu o pristáti na mesiaci.

Nové informácie z Wikipédie, ktoré spoločnosť nazvala „informačnými pokynmi“ sa nemajú považovať za komplexné riešenie celkového problému. Je to len prvý malý krok v sérií oznámení, ktoré sa týkajú úsilia spoločnosti poskytnúť divákom viac informácií o videách na svojej platforme,“ pre BuzzFeed uviedol hovorca spoločnosti YouTube.

Zaujímavé je zistenie, že Wikimedia Foundation, ktorá prevádzkuje Wikipédiu vo vyhlásení zverejnenom na svojom účte Twitter uviedla, že jej nebol oznámený zámer spoločnosti YouTube.

„Vždy nás poteší, že ľudia, spoločnosti a organizácie uznávajú hodnotu Wikipédie ako úložiska bezplatných vedomostí. V tomto prípade ani Wikipédia, ani Wikimedia Foundation nie sú súčasťou formálneho partnerstva so spoločnosťou YouTube,“ uvádza sa v príspevku na Twitteri.

Podľa BuzzFeed je Wikipédia digitálna encyklopédia, ktorú môže upravovať ktokoľvek, redaktori sa dokonca niekedy zapájajú do horúcich diskusií týkajúcich sa rozporných tém.

Nie je jasné, ako služba YouTube zabezpečí faktickú presnosť navrhnutých stránok. Spoľahlivosť informácií z Wikipédie sa v priebehu rokov spochybňuje.

Podrobnosti o svojej vlastnej spoľahlivosti uvádza na svojich stránkach aj samotná Wikipédia, na stránkach encyklopédie je tiež zverejnený zoznam hoaxov, ktoré sa v encyklopédii objavili.

Sociálna sieť YouTube už dlhšie bojuje s tým, ako zvládnuť zverejňovanie konšpiračných videí na svojej platforme. Je, ale veľmi komplikované rozhodnúť o tom, či je niečo pravdivé alebo nie a tieto rozhodnutia sa nedajú tak jasne špecifikovať ako je to napríklad pri nenávistnom obsahu.

„Prejavy nenávisti sú jasnejšie, než to či je niečo pravdivé alebo či je niečo falošné,“ pre BuzzFeed uviedla generálna riaditeľka spoločnosti YouTube Susan Wojcicki.

Ako bude celý systém odkazovania na články z Wikipédie pre používateľov prospešný ukáže až čas. Už teraz sa, je ale jasné, že s dôveryhodnosťou Wikipédie to môže byť i v budúcnosti komplikované.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu