Už je to dvanásť rokov, odkedy bola spustená služba YouTube. Dnes veľmi populárna platforma, na ktorej si kariéru vybudovalo napríklad veľa úspešných YouTuberov, funguje celkom inak.

Pred dvanástimi rokmi služba YouTuba začínala ako jediná webová stránka, a ktorá podporovala iba jeden video formát 320×240 s pomerom strán 4:3.

Dnes je všetko inak, služba YouTube umožňuje používateľom sledovať ľubovoľnú kombináciu formátov SD, HD, 4K, 360, 3-D a živé video na takmer akomkoľvek zariadení, ktoré je možné pripojiť na internet.

O inováciách, ktoré platforma už spustila a ktoré plánuje spustiť do konca tohto roka , píše vo svojom článku na oficiálnom blogu spoločnosti YouTube, Neal Mohan, produktový manažér spoločnosti.

Po prvý raz od spustenia sa inovácie dotkli aj samotného loga a ikony Youtube. Charakteristický čierno-biely nápis, kde slovíčko „Tube“ bolo zasadené do červeného zaobleného obdĺžnika, ktorý odkazoval na klasickú obrazovku so zaoblenými rohmi, je už minulosťou.

Nahradil ho nový dizajn, ktorý tiež pozostáva z rovnakého slovného spojenia, ale červený zaoblený obdĺžnikový útvar, ktorý reprezentuje tlačidlo „prehrať“, sa presunul pred názov.

„Logo je navrhnuté pre súčasný svet multi-obrazoviek, aktualizované logo kombinuje čisté slovné spojenie a ikona vytvára flexibilnejší dizajn, ktorý lepšie funguje v celom spektre zariadení a to aj na najmenších obrazovkách,“ napísal na oficiálnom blogu YouTube, produktový riaditeľ spoločnosti, Neal Mohan.

Pod pojmom flexibilnejší dizajn loga myslí Youtube, napríklad aj to, že ak je zobrazovaný priestor príliš malý, môže sa použiť zvýraznené ikona ako skrátené logo, ktoré bude viditeľnejšie a čitateľnejšie.

No nielen logo dostalo nový vzhľad. V posledných mesiacoch uverejnil YouTube viacero aktualizácií a pokračovať bude aj ďalej.

Napríklad dizajn mobilnej aplikácie bude omnoho jednoduchší, hlavička je po novom biela a navigačné menu sa presunulo do spodnej časti aplikácie, pribudli v ňom aj nové položky, ktoré umožnia ľahší prístup k obsahu, ktorý používateľ hľadá.

YouTube pracuje aj na novej funkcii, vďaka ktorej bude možné posúvať sa medzi videami len pohybom prsta, napríklad jednoduchým pohybom prsta po obrazovke doľava sa spustí predchádzajúce video a pohybom prsta doprava sa spustí nasledujúce video.

Experiment prebieha aj so zobrazovaním videí. Prehrávač YouTube bude už čoskoro meniť tvar, aby sa prispôsobil formátu videa, ktoré používateľ sleduje, napríklad vertikálne, horizontálne alebo štvorcovo.

Novinky sú dostupné aj v desktopovej verzii YouTube, kde je napríklad možné meniť farbu pozadia, pri pozeraní filmov si používateľ môže zvoliť tému s tmavým pozadím, aby bol jeho zážitok z pozerania čo najviac podobný tomu v kine.

Hoci YouTube urobilo v poslednom období mnoho zmien, poslanie platformy je stále rovnaké, a to dať ľuďom hlas a ukázať im svet, bez ohľadu na to, aké zobrazovacie zariadenie používajú.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu