Sociálna sieť YouTube začala uplatňovať prísnejšiu politiku pri zverejňovaní obsahu už v roku 2017. Vďaka týmto pravidlám je sporný obsah z platformy odstránený rýchlejšie a k používateľom sa dostane menej dezinformácií či propagandy. Na tvorbe prísnejších pravidiel spolupracuje so zákonodarcami a občianskou verejnosťou.

So zavádzaním prísnejších pravidiel pokračuje YouTube aj v tomto roku, informáciu spoločnosť zverejnila na svojom firemnom blogu. Na platforme je zakázané zverejňovať videá, ktoré majú diskriminačný charakter.

Sú to napríklad videá, ktoré podporujú nacizmus, pretože vo svoje podstate sú diskriminačné. Odstránený bude aj obsah, ktorý popiera existenciu násilných udalostí, ako napríklad streľbu na škole Sandy Hook alebo holokaust.

Keďže určité videá majú pre výskumných pracovníkov a mimovládne organizácie podstatný význam pre pochopenie prejavov nenávisti, YouTube hľadá spôsoby ako tento obsah v budúcnosti sprístupniť. Dôležitý je aj kontext videí. Niektoré videá by mohli na platforme zostať. Najmä tie, ktoré sa zaoberajú nevyriešenými právnymi predpismi s cieľom posúdiť alebo odhaliť nenávisť alebo poskytnúť analýzu súčasných udalostí.

Na začiatku roka YouTube aktualizoval aj pravidlá pri šírení obsahu, ktorý je na hranici pochybností. Týka sa to obsahu, ktorý napríklad propaguje zázračný liek na vážnu chorobu.

Zatiaľ tieto sprísnené pravidlá fungujú iba v USA, no do konca roka 2019 ich plánuje YouTube zaviesť aj do ostatných krajín. Vďaka obmedzeniu šírenia takéhoto obsahu sa v USA podarilo znížiť interakciu používateľov s takýmito videami až o 50%.

Používateľom, ktorý sledujú videá porušujúce pravidlá sociálnej siete, bude systém odporúčať omnoho viac videí, ktoré sú so spoľahlivých zdrojov.

Politiku boja proti nenávistným prejavom, klamstvám a propagande doplnil YouTube o prísne pravidlá odmeňovania autorov videí. Sociálna sieť dlhodobo zakazuje zverejňovanie reklám v takomto obsahu.

V roku 2017 tieto pravidlá YouTube sprísnil. Používateľské účty, ktoré sú opakovane v rozpore s týmito pravidlami, nemôžu zverejňovať reklamy a sú vylúčené s partnerského programu.

V posilňovaní zodpovednosti za svoju platformu bude YouTube pokračovať aj naďalej. Tak ako iné sociálne siete ani YouTube nesmie byť využívaná na podnecovanie nenávisti, obťažovania, diskriminácie a násilia.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu