Žilinské rádio musí za skryté podnecovanie nenávisti v rozhovore, ktorý odvysielalo koncom minulého roka, zaplatiť vysokú finančnú sankciu. Rozhodla o tom Rada pre vysielania a retransmisiu na svojom zasadnutí v utorok 25. apríla.

Ako hosť do predmetnej relácie rádia Frontinus bol pozvaný predseda strany Naše Slovensko Marián Kotleba, ale kvôli pracovnej vyťaženosti ho nahradil poslanec Marián Mazurek.

Relácia, ktorá trvala s hudobnými prestávkami 1,5 hodiny bola za viaceré zákonné porušenia potrestaná finančnou pokutou.

„Rada pre vysielanie a retransmisiu rozhodla, že vysielateľ Rádia Frontinus porušil dňa 2. 10. 2016 odvysielaním programu Debata na telefón s hosťom Milanom Mazurekom dve ustanovenia zákona o vysielaní a retransmisii. Za porušenie pravidiel objektivity Rada vysielateľovi uložila sankciu vo forme upozornenia na porušenie zákona, za porušenie zákazu podnecovania nenávisti pokutu vo výške 15 000 eur,“ uviedla hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu, Lucia Jelčová.

Upozornenie na porušenia zákona bolo rádiu Frontinus uložené pre nezabezpečenie názorovej oponentúry (podľa § 19 ods. 1 písm. b)  č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii) na vyhranené a výlučne jednostranné názory poslanca Mazureka, ktoré sa týkali riešenia rómskej problematiky, väzenského systému, sociálneho systému, dôchodkov a prerozdeľovania verejných financií.

Okrem toto sa Mazurek kriticky vyjadroval aj ku konaniu vlády, predstaviteľov koalície a opozície, výboru pre ľudské práva, voči riaditeľovi RTVS Václavovi Mikovi, generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, poslankyni SaS Lucii Nicholsonovej a mimovládnej organizácii Ľudia proti rasizmu.

Pokutu 15-tisíc eur dostalo rádio Frontinus za omnoho závažnejšie porušenie, ktoré momentálne veľmi silno rezonuje nielen na Slovensku, ale v celom svete.

V programe podľa Rady pre vysielanie a retransmisiu bola skrytou formou podnecovaná rasová nenávisť na základe príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine, či na základe viery alebo náboženstva. (§ 16 ods. 3 písm. b)   č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii.)

Okrem toho sa poslanec Mazurek priamo a urážlivo vyjadroval na adresu rómskeho etnika, čím porušil zákaz otvorenou formou znevažovať alebo hanobiť na základe príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine.

„Pamätám si to ako dnes, keď sme nastúpili do piateho ročníka, a v triede bolo viac Cigánov, ktorí mali byť ôsmaci, deviataci a jednoducho prepadávali, prechádzali, ale stále to boli tí Cigáni, ktorí prešli zápisom do normálnej školy, zatiaľ čo osobitná škola bola naproti cez ulicu, a keď sa tam otvorili tie dvere, u nás v Spišskej Belej je tá osobitná škola asi z 95 % tvorená týmto etnikom, keď sa tam otvorili dvere, vyleteli, bolo to jednoducho ako keby sme boli v zoologickej záhrade…“ zaznelo v éteri rádia zo strany poslanca ĽSNS Mazureka.

Takýchto vyjadrení, ktoré možno zadefinovať ako znevažovanie alebo hanobenie na základe príslušnosti k etnickej skupine, zaznelo v éteri rádia veľa a napriek tomu, že v štúdiu bol prítomný moderátor absolútne predmetné výroky nekorigoval a nekonfrontoval a nebolo k nim poskytnuté žiadne vysvetlenie, či proti názor.

Mazurek sa xenofóbne vyjadroval aj na adresu migrantov, tieto vyjadrenia podľa Rady pre vysielanie a retransmisiu nesporne vzbudzujú negatívne nálady voči danej skupine populácie a vedú k strachu a napätiu z ich príchodu na Slovensko.

V súvislosti s odvysielaním uvedenej relácie zaevidovala Rada osem sťažností. Spornou reláciou a vyjadreniami Milana Mazureka sa zaoberá aj Národná kriminálna agentúra.

Požiadali sme rádio Frontinus, aj stranu Naše Slovensko o stanovisko, následne ho doplníme.

Aktualizované:

„Je to len ďalší dôkaz toho, ako veľmi sa stupňuje cenzúra. Ľudia sú trestaní za výroky v televízii a rádiu, blokovaní za statusy na sociálnych sieťach, poslancom sa otvára pošta v NR SR. Je to čím ďalej tým horšie,“ vyjadril sa pre mediawatch.dog Milan Uhrík, podpredseda ĽS Naše Slovensko.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu