Števo Porubský  Števo Porubský   7.6.2012

Japonské Sony predstavilo výnimočný kompaktný fotoaparát najvyššej triedy. Úplne nová séria RX tak nasadila latku poriadne vysoko a konkuruje už aj CSC (Compact System Camera) fotoaparátom z vyššej cenovej triedy. Čo tento malý zázrak ponúkne a prečo je tak výnimočný?

 Sony Cyber-Shot DSC-RX100

Sony Cyber-shot DSC-RX100, ako znie presný názov novinky, je pomerne malý kompaktný fotoaparát s rozmermi 101 x 58 x 36 mm a hmotnosťou 213 gramov. Dizajn novinky je veľmi strohý, z hliníkového tela trčí jedine objektív a nejaké tie ovládacie prvky. Nič výstredné, nič nezvyčajné. Jediným nedostatkom už na prvý pohľad je ale absencia akéhokoľvek gripu na prednej strane. Zaujímavým a praktickým riešením je ovládacie koliesko okolo objektívu s viacerými funkciami, v závislosti od režimu snímania.

Sony Cyber-Shot DSC-RX100

Unikátnosť a jedinečnosť sa však ukrýva v jeho útrobách. Sony prekvapilo snáď aj samo seba a namiesto klasického 1/2,3-palcového snímača využila úplne nový až 1-palcový snímač! Pre predstavu, jeho plocha je až 4x väčšia. To prináša množstvo výhod, hlavne čo sa týka obrazovej kvality. 20,2 Mpx snímač ponúkne ISO 6 400, rozšíriteľné až na ISO 25 600.

Sony Cyber-Shot DSC-RX100

Aby boli obrazové výstupy čo najlepšie, výrobca vsadil aj na špičkové sklá. Objektív Vario-Sonnar T* s logom Carl Zeiss je určite kvalitnejší, ako korporátny G Lens. Objektív neponúkne žiadny prevratný zoom (3,6x), ktorý mnohých tak motivuje ku kúpe niektorých modelov, no jeho svetelnosť je vynikajúcich f/1,8. Škoda, že na maximálnom rozsahu dosahuje až f/4,9, pričom maximom je len 100 mm. Tiež je škoda, že rozsah začína na 28 mm (v prepočte) a nie na širšom ohnisku, aspoň 24 mm. Kompenzácia expozície ponúka klasiku: +/- 3 EV. Nechýba mu však stabilizácia Steady-Shot.

Ešte väčšia zaujímavosť sa nachádza zadnej strane fotoaparátu. Namiesto doteraz používaného VGA displeja tu nájdete 3-palcový displej s rozlíšením 1,229 Mpx. Nemusíte počítať, aké je to rozlíšenie. Neprídete na to. Namiesto použitia čísla 3 musíte použiť štvorku. Sony totiž použilo displej s technológiou White Magic, teda namiesto klasickej RGB štruktúry obsahuje matica ešte „biely“ bod. Tým by sa mal zvýšiť kontrast a viditeľnosť na priamom svetle a znížiť spotreba energie vraj až o 35%. Mimochodom, Sony použil do modelu RX100 1 240 mAh batériu. Hoci len mierne, ale predsa silnejšiu ako pri ostatných kompaktoch.

Sony Cyber-Shot DSC-RX100

Tá by mala utiahnuť nielen fotografovanie, ale i natáčanie Full HD videa pri 50 fps so stereo zvukom s dátovým tokom okolo 28 Mbps a vo formáte AVCHD. Vďaka vynovenému BIONZ procesoru nebude novinke problém snímať kontinuálne fotografie rýchlosťou až 10 fps v plnom rozlíšení. Čí zvládne aj superrýchle snímanie (30 fps, 60 fps…) sa v tlačovke neuvádza. Samozrejmosťou sú vychytávky ako Sweep Panorama, 3D fotografovanie, efekty (13 a 27 variácií), Auto Portrait Framing, pokročilé detekcie, Dual Record (fotenie počas videa) a taktiež i snímanie do RAW a manuálne režimy. Cena Sony DSC-RX100 by sa mala pohybovať na úrovni 650 € už v júli. Nie je to málo, no konkurencia nie je omnoho lacnejšia. A kto je vlastne konkurent?

Nikon Coolpix P310

Fujifilm FinePix X10

Olympus XZ-1

Nikon CoolPix P7100

Leica Titanium D-Lux 5

Pentax Q

Nikon 1 V1

Jediným premožiteľom je Canon PowerShot G1 X s 1,5-palcovým snímačom, no je omnoho väčší a taktiež i drahší.

Sony Cyber-Shot DSC-RX100

Foto: Sony

Článok bol publikovaný v technologickom magazíne TECHBOX.sk

REKLAMAadv.: