Medzinárodný filmový festival dokumentárnych filmov Jeden svet prišiel do Bratislavy – od 20. do 25. novembra 2014 už po pätnásty raz. Medzi šesťdesiatimi filmami bude aj jedna svetová premiéra slovenského dokumentu Salto Mortale.

Kompletný program premietaní môžete nájsť > TU

Salto Mortale  odhaľuje prežívanie súčasnej generácie mladých ľudí, ktorí sa dozvedajú, že členovia ich rodín boli členmi ŠtB. Režisérka Anabela Žigová kladie v dokumente otázku, ako tieto zistenia ovplyvnia nie len ich budúcnosť. Film uvedú v sobotu 22.11.2014 o 20:00 v Kine Film Europe v rámci hlavnej filmovej sekcie s názvom 25 rokov od Novembra ’89.

 

Slogan tohto ročníka filmového festivalu Jeden svet je Sloboda nie je zadarmo a v jeho duchu sa nesie aj festivalový program. O totalitnom režime prezradia viac filmy o Marte Kubišovej aj Olge Havlovej. Filmová sekcia Môj život inak zase upozorní na niekoľko sociálnych experimentov, ku ktorým sa odhodlali filmoví tvorcovia za účelom hľadania individuálnej slobody.

Dokumenty z celého sveta

Najväčší festival dokumentárnych filmov na Slovensku ponúka snímky, ktoré sa venujú spoločensky významným témam. Napočetnejšia filmová sekcia s názvom Máte právo vedieť odhaľuje hľadanie slobody obyvateľov v Tibete, na Ukrajine, na Kube, či hovorí o živote mladých ľudí v Južnom Sudáne, aj o tom, ako sme neustále vystavení vplyvu najrôznejších chemických látok, ktoré nás ohrozujú na životoch.

Filmová sekcia Projekt príroda prinesie divoké, i podmorské miesta vo svete. V online svete sa zase diváci dozvedia o tom, že v Číne liečia závislosť od internetu.

Do ženských svetov zavedie diváka samostatná sekcia s dokumentmi o postavení žien napríklad v Indii či v moslimských krajinách. Naopak, domáce problémy, aj pozitívne príklady ľudí pôsobiacich v teréne, zaznejú v sekciách Stop extrémizmu a Slovenský dokumentárny film.

V druhej menovanej uvedie režisérka Zuzana Piussi slovenskú premiéru filmu Priamy prenos o týraných deťoch a o tom, ako im štát (ne)pomáha. Ďalšie slovenské dokumenty, ktoré budú súťažiť v jedinej súťažnej sekcii festivalu sú: Comeback zo života recidivistov, Felvidék o maďarsko-slovenských vzťahoch, Všetky moje deti o práci kňaza Mariána Kuffu a Neznámi hrdinovia o amerických vojakoch, ktorým pomohli Slováci.

Festival sa v Bratislave koná v piatich kinosálach: Kino Film Europe, KC Dunaj, Kino Mladosť, Dom Quo Vadis a Kinosála VŠMU. Viac informácií o festivale môžete nájsť > TU

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu