Na Slovenskom trhu funguje mobilný operátor spoločnosti Swan pod názvom 4KA a rovnaký názov ako svoju ochrannú známku si chce registrovať na Úrade priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky iná spoločnosť – Different partners. Správu som aktualizoval o vyjadrenie spoločnosti Swan a advokátskej kancelárie Navrat & Oslanec.

Ako som písal, od 5. októbra 2015 sa premenili pobočky Slovenskej pošty na predajné miesta štvrtého mobilného operátora spoločnosti Swan, ktorý spustil svoju ponuku pod názvom 4KA.

Používa obe prevedenia názvu s veľkosťou písma 4KA/4ka, a vlastní aj internetovú doménu pod názvom www.4ka.sk, ktorú si spoločnosť Swan registrovala už 25. júna 2015 u národného registrátora domén spoločnosti SK-NIC, a.s.

Ochrannú známku na názov 4KA však  Swan nemá.

Zistil som, že hneď po tom čo 5. októbra nový mobilný operátor 4KA oficiálne predstavil svoju ponuku a spustil svoje služby,  už 7. októbra požiadala neznáma bratislavská firma Different partners na Úrade priemyselného vlastníctva, prostredníctvom advokátskej kancelárie Navrat & Oslanec o udelenie ochrannej známky na názov 4ka (číslo prihlášky 2059-2015).

Spoločnosť Different partners žiada o udelenie ochrannej známky na značku 4ka v odvetví kam spadajú aj telekomunikácie, pre medzinárodné triedenie tovarov a služieb č. 35, 38, 48, kam spadajú napr. služby ako:

„Predplatné telekomunikačných služieb (pre tretie osoby), komunikácia mobilnými telefónmi, prenájom telekomunikačných prístrojov; prenájom telefónov; prenos signálu prostredníctvom satelitu; elektronické zobrazovacie tabule (telekomunikačné služby); poskytovanie telekomunikačného pripojenia do svetovej počítačovej siete; služby vstupu do telekomunikačných sietí (smerovanie a pripájanie)“ a iné.

Spoločnosť Swan, podľa registra, požiadala dňa 20. júla 2015 Úrad priemyselného vlastníctva o udelenie kombinovanej ochrannej známky na názov a logo SWAN MOBILE (číslo prihlášky  1518-2015), a od 6. apríla 2009 vlastní kombinovanú ochrannú známku na názov a logo SWAN ale aj na max MULTIMEDIA (číslo zápisu 224107 a 224106) a od 6. mája 2014 vlastní aj kombinovanú ochrannú známku na názov a logo SWAN MULTIMEDIA (číslo zápisu  236954).

Spoločnosť Swan, ale podľa registra Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky, o udelenie ochrannej známky na názov 4KA  do dnešného dňa nepožiadala (!).

Spoločnosť Swan prevádzkuje nového mobilného operátora, ktorý funguje pod názvom 4KA ale štátna Slovenská pošta má možnosť v budúcnosti do spoločnosti majetkovo vstúpiť a v prednostnej opcii v dvoch etapách v roku 2016 a 2017 si zakúpiť podiel akcií v hodnote až 20% operátora 4KA (v prvej etape je to 10% a potom ďalších 10%).

Je dôležité, aby si Swan svoju značku 4KA právne ustrážil, formou ochrannej známky.

Zisťujem podrobnosti, či Different partners participuje na marketingových aktivitách spoločnosti Swan, predpokladám že nie, ale ak áno, zisťujem prečo o udelenie ochrannej známky nepožiadala Úrad priemyselného vlastníctva priamo spoločnosť Swan, ale Different partners?

logo 4ka
logo 4ka (zdroj: Swan)

“Pod launchovú kampaň sa podpísali 2 kreatívne agentúry Kreativ Gang, ktorá zastrešuje online + sociálne média a eventy a Roland Torsten Advertising, ktorá zastrešuje produkciu pre komunikáciu v TV, OOH a printe, ” povedala na margo príchodu operátora 4ka na trh pre masmedialne.info Mgr. Zuzana Hánová, vedúca oddelenia marketingu spoločnosti SWAN, a.s.

Oslovil som preto vedúcu oddelenia marketingu spoločnosti Swan pani Zuzanu Hánovú a aj advokátsku kanceláriu Navrat & Oslanec a konateľa spoločnosti Different partners Luděka Bláhu, aby som zistil aké má plány so značkou 4ka.

Aktualizované: „Na Slovensku značku 4ka preukázateľne využíva v oblasti mobilnej komunikácie len spoločnosť SWAN, a.s., pričom v súvislosti s touto značkou disponuje aj všetkými potrebnými právami, “ vyjadrila sa pre masmedialne.info Mgr. Zuzana Hánová, vedúca oddelenia marketingu spoločnosti SWAN, a.s.

Na konkrétnu otázku o aké, podľa jej slov „potrebné práva“ má ísť, Zuzana Hánová zo spoločnosti Swan nereagovala.

„Different partners nezastupuje Swan. Niekto sa snaží registrovať si našu značku,“ povedal pre server MobilMania.sk  generálny riaditeľ Swan Miroslav Strečanský.

Advokátska kancelária Navrat & Oslanec, ktorá požiadala o registráciu ochrannej známky na názov 4ka v mene svojho klienta spoločnosti Different partners nám poslala stanovisko:

„Slovenské ako aj zahraničné právne predpisy nám zakazujú vyjadrovať sa, potvrdzovať alebo vyvracať skutočnosti súvisiace s predmetom zastupovania našich klientov. Ako je uvedené na webovom portáli www.ochranna-znamka-logo.sk dôvodom je, že niektorí klienti sa advokátom zdôverujú s veľmi citlivými skutočnosťami, podobne ako lekárom, psychológom alebo spovedníkom, “ vyjadril sa pre masmedialne.info JUDr. Matúš Návrat, senior partner  z advokátskej kancelárie Navrat & Oslanec.

Konateľ spoločnosti Different partners Luděk Bláha sa k veci nevyjadril a neuviedol aké mal plány s názvom 4ka.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu