Január sa bude niesť v duchu swingu! Slovenský swingový orchester Fats Jazz Band ho zaháji Trojkráľovým večerom v Dome umenia Fatra v Žiline a bude pokračovať koncertom v bratislavskom hudobnom klube Hlava XXII. Zároveň sa bude orchester pripravovať na Italian Balboa Festival v Taliansku, kam odcestuje na niekoľkodňové turné už začiatkom februára.

Na všetkých koncertoch predstaví Fats Jazz Band svoje nové CD Twenty-Four Hours A Day, ktoré kapela vydala koncom minulého roka. Ako hovoria recenzie, toto CD sa dá naozaj počúvať dvadsať štyri hodín denne, ako to tvrdí jeho samotný názov. Je to lahodná kombinácia skvelých aranžmánov, podmanivej farby hudobných nástrojov, energického swingovania a bravúrnych výkonov kapely.

Prvý koncertno-tanečný večer v roku 2015 sa uskutoční v sobotu 24.januára v bratislavskom hudobnom klube Hlava XXII, kde sa môžete opäť na chvíľu ocitnúť v New Orleanese v období známom mafiánmi, prohibíciou a bujarými večierkami.

Večer je určený rovnako pre tých, ktorí si radi pri kvalitnej hudbe posedia pri vínku, ako aj pre tých, ktorých nohy nedokážu ostať dlho pod stoličkou. Neodmysliteľne k nemu však patrí aj štýlové dobové oblečenie z obdobia swingu, v ktorom prichádza čoraz viac návštevníkov.

Golden Age

Obdobie ranného swingu je v Amerike označované ako „Golden Age“, pretože sa vyznačovala obrovským rozmachom vedy a technológie ale najmä filmového a zábavného priemyslu. Napriek krachu na burze v roku 1929, veľkému percentu nezamestnaných, ťažkým životným podmienkam a veľkému počtu prisťahovalcov z Európy, sa Amerika vedela radovať. Všetky tieto aspekty vplývali aj na hudbu, prostredníctvom ktorej chceli ľudia zabudnúť na svoje starosti. Preto je v nej akosi zakódovaný pocit eufórie šťastia a ľahkosti bytia.

Odporúčame: Recenzia koncertu: Starý dobrý tradičný jazz a swing opäť ožívajú!

 

V sobotu 24. januára o 19:30 hod. bude krátka lekcia dobových tancov charleston a lindy-hop lektormi tanečnej školy B-Swing. Kto chce tancovať štýlovo, má jedinečnú príležitosť naučiť sa grátis niekoľko základných krokov  tancov ako charleston, lindy hop či boogie-woogie.  Grátis vás nimi prevedie Stela Koščíková a Ján Kubriczký z tanečnej školy B-Swing.

Od 20:00 hod. vyčarí atmosféru noblesnej doby 30-tych a 40-tych rokov minulého storočia, epochu elegantných gentlemanov a pôvabných dám v róbach swingový orchester Fats Jazz Band. Sedem vynikajúcich hudobníkov a dvaja očarujúci speváci rozprúdia prítomným krv v žilách a prenesú ich do swingovej éry 20. storočia. Umeleckým vedúcim Fats Jazz Bandu je jeden z najlepších slovenských klaviristov, Ladislav Fančovič.

Kapela prináša na každý koncert niekoľko nových skladieb zo svojho repertoáru. Nebude tomu inak ani tento krát a môžete sa tešiť na novinky, ktoré preslávil legendárny František Krištof Veselý. Jeho nezabudnuteľné tangá znovu ožijú a nejedno oko slzou zvlhčia.

Zaswingujte si s formáciou Fats Jazz Band! - plagat
KEDY? 24. januára 2015, od 19:30hod KDE? HLAVA XXII, Bazová 9, 820 08 Bratislava Dress code: dobové štýlové oblečenie z obdobia swingu (nie je povinné, ale poteší) Viac informácií na www.fatsjazzband.com alebo www.hlava22.sk

 

FATS JAZZ BAND

Je prvotriedny deväťčlenný swingový orchester, ktorý oživuje tradíciu jazzu a swingu 30-tych a  40-tych rokov minulého storočia. Založil ho Ladislav Fančovič, jeden z najlepších súčasných slovenských klaviristov. Orchester hrá pôvodnú swingovú hudbu, ktorá Vás prenesie do iného sveta, rozprúdi vo Vás krv a vráti Vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.

FATS JAZZ BAND je autentický – Ladislav Fančovič odpočutím prepisuje aranžmány z pôvodných starých nahrávok do nôt formou transkripcie. Preto máte unikátnu možnosť v ich podaní počuť presne také aranžmány, ako ich vo svojej dobe nahrali jazzové legendy. Taktiež zrekonštruované hudobné nástroje, dobové oblečenie a celkový prejav orchestra sú v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú.

Napriek svojej, dá sa povedať, staromódnosti, zvuk orchestra vyvoláva v ľuďoch niečo nadčasové. Fats Jazz Band prináša starodávne piesne, ktoré svojou spontánnou interpretáciou prenáša do súčasnosti. Práve spontánnosť dala hudbe tohto obdobia svoje kúzlo, a to Vám bezpochyby prinesie do prítomnosti práve Fats Jazz Band.

Členovia Fats Jazz Bandu sú špičkoví slovenskí hudobníci a speváci, ktorí pôsobia v popredných orchestroch a big bandoch ako Slovenská filharmónia, Gustav Brom Big Band, Matúš Jakabčic Big Band, Bratislava Hot Serenaders, či Orchester Slovenského národného divadla.

Zaswingujte si s formáciou Fats Jazz Band! - obr.1

[message_box title=“FATS JAZZ BAND hrá v zložení:“ color=“red“]

Ladislav Fančovič – klavír, tenorsaxofón, umelecký vedúci
Ľubomír Kamenský – trúbka, kornet
Branislav Belorid – trombón
Pavol Hoďa – klarinet, tenorsaxofón
Michal Matejka – gitara
Patrik Fičor – bicie
Pavol Kušík – kontrabas
Jana Dekánková – spev
Matúš Uhliarik – spev, klavír

[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu