Traja mladí gentlemani a jedna slečna tvoria unikátne saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators, aké na Slovensku pôsobí po prvý krát. Nie len repertoárom, aký hrajú, ale aj samotnými hudobnými nástrojmi sa odlišujú od svojich súčasníkov.

Zažite atmosféru v podaní saxofónového kvarteta Saxophone Syncopators
Saxophone Syncopators (autor foto: Rudolf Baranovič)

Najbližšie si môžete vychutnať koncert klasickej hudby v podaní tohto unikátneho kvarteta v nedeľu 9. augusta 2015  o 18-tej hodine v Múzeu Chorvátov v Devínskej Novej Vsi.

Tento krát sa zoskupenie predstaví so zaujímavými dielami klasickej hudby, ktoré boli skomponované v čase, kedy sa saxofón, ako hudobný nástroj, ustaľoval medzi svojimi staršími kolegami. Všetky diela boli pôvodne napísané pre saxofónové kvarteto.

Saxophone Syncopators - autor foto-Rudolf Baranovič
Saxophone Syncopators (autor foto: Rudolf Baranovič)

Saxophone Syncopators  je unikátne saxofónové kvarteto, ktoré sa špecializuje na interpretáciu diel, ktoré boli pôvodne skomponované pre toto nástrojové obsadenie. Kvarteto sa zameriava na dva odlišné hudobné žánre. Jedným je klasická hudba a druhým je ragtime z rokov 1910-1920.

Vo svojom klasickom repertoári oživujú diela, ktoré na Slovensku neboli nikdy interpretované, napríklad saxofónové kvarteto op.109 Alexandra Glazunova, alebo skladby Jean Baptiste Singeleého a Eugéne Bozzu. Všetky tieto diela vznikali v dobe, kedy saxofón ako hudobný nástroj zažíval svoj najväčší vývoj, a stal sa veľkou inšpiráciou pre interpretov aj pre hudobných skladateľov.

Aj dnes saxofón inšpiruje skladateľov a napríklad Jevgenij Iršaj skomponoval priamo pre Saxophone Syncopators skladbu Saxocracy.

Saxophone Syncopators okrem repertoáru klasickej hudby hrajú aj najstarší ragtime a hot jazz z rokov 1910 – 1920 v originálnych úpravách pre saxofónové kvarteto po vzore saxofónových ansámblov, ktoré v týchto časoch fungovali, ako napr. Six Brown Brothers, Columbia Saxophone Sextette, The Missouri Entertainers, Joe Thomas Saxotette, Hollis Saxophone Quintet.

Na dosiahnutie čo najvernejšieho a najautentickejšieho zvuku používajú Saxophone Syncopators originálne dobové nástroje z 20-tych rokov minulého storočia.

Saxophone Syncopators tvoria:

Pavol Hoďa – soprán/alt saxofón, klarinet
Ján Gašpárek – alt saxofón
Ladislav Fančovič – tenor saxofón, aranžmány
Frederika Babuliaková – barytón saxofón

Na koncerte 9. augusta zaznejú diela:

Jean Baptiste Singeleé: Kvarteto op.53 – slovenská premiéra
Jevgenij Iršaj: Saxocracy (venované Saxophone Syncopators)
Alexander Glazunov: Kvarteto op.109
Eugéne Bozza: Andante et Scherzo – slovenská premiéra

Program je koncipovaný k významným výročiam skladateľov v tomto roku:

Alexander Glazunov má 150-te výročie od narodenia
Augéne Bozza má 110-te výročie od narodenia
J.B. Singeleé má 140-te výročie od narodenia. Jeho skladba je vôbec prvým kvartetom napísaným pre 4 saxofóny vo svete.

Sledujte nás aj na Facebooku

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu