Vo štvrtok 12. januára 2017 sa v RTVS na Mýtnej ulici v Bratislave uskutočnilo rokovanie Rady Rozhlasu a televízie slovenska.

Bodom programu bolo i predloženie záverečnej správy „o činnosti Komisie na interné preskúmanie redakčných výstupov v súvislosti s obvineniami zamestnancov Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS z možného nadržiavania konkrétnej politickej strane.“

Rada RTVS nezistila žiadne pochybenia šéfa spravodajstva Lukáša Dika, ohľadom možného zásahu do objektivity spravodajstva RTVS.

Na rokovaní rady odznel aj i názor „Ja si myslím, že tu vidieť že ten základný problém je v tom, že nie je celkom podstatné to či došlo vo finále až celkom k naplneniu toho že by komisie obidve zistili a konštatovali že by tu došlo k porušeniu. Ale isté zásady, isté princípy, ktoré si riadiaci pracovník, keď je v dôležitej pozícii verejnoprávnom médiu jednoducho nemôže dovoliť,“ povedal člen Rady RTVS.

Vypočujte si záznam rokovania rady:

Lukáš Diko nebol v podozrení len z toho, že ovplyvnil spravodajstvo v prospech strany OľaNO-NOVA, on je v podozrení, že sa vulgárne vyjadril o kolegyni z televízie. Pravosť prepisov správ potvrdila Dikova kolegyňa reportérka Zuzana Hanzelová, ktorá v rozhovore pre denník N uviedla, že Lukáš Diko sa kolegyni za svoje slová ospravedlnil. Preto nie je zrejmé, domnievame sa, ako generálny riaditeľ RTVS nakoniec rozhodne a či nedôjde k personálnym zmenám vo vedení redakcie spravodajstva.

Lukáš Diko sa v údajnej komunikácii s poslancom Grendelom nelichotivo vyjadril na adresu reportérky RTVS Danici. „Pica, som sa skoro pogrcal,“ povedal – uvádza sa v údajnom prepise správ.

„Jeho vyjadrenia vnímam ako problém, z ktorého sa Lukáš do budúcnosti určite poučí. Keď som to čítala, nepáčilo sa mi to,“ povedala pre denník Zuzana Hanzelová a dodala „Bude to znieť ako klišé, napriek tomu to vyslovím – dôležitejšie než slová sú skutky. A nimi ma Lukáš presvedčil, hoci jeho slová na adresu kolegyne ma mrzeli. Som rada, že sa jej za ne ospravedlnil.“

„Nechajte na mňa, aby som ja konal, ako mám konať. A pre mňa sú dôležité procesné veci, systémové veci,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Václav Mika a doplnil „Na mne sú personálne opatrenia, na všetkom zlom je niečo dobré a dobré na tom je to, že takouto skúškou si prešiel skoro každý management, prešli sme ňou aj my a z toho vyvodím opatrenia, ktoré budú systémové, dlhodobé a funkčné.“

Stretnutie s Lukášom Dikom má generálny riaditeľ RTVS naplánované na piatok 13. januára, následne televízia informuje, aké bude rozhodnutie. Zverejní aj správu komisie.

Na našu otázku „Vzdáte sa sám funkcie šéfa spravodajstva, ak vás o tom riaditeľ RTVS požiada?“, Lukáš Diko nereagoval.

Uznesenie Rada nevyhlásila, resp. po hodinovom rokovaní o tomto bode Rada vyhlásila 5 minútovú prestávku no ani po 50 minútach vysielanie z rokovania neobnovila – stream len neustále opakoval oznam, že „Zasadnutie Rady RTVS má prestávku“. Kontaktovali sme RTVS a požiadali sme ju o stanovisko.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu