Svoje piate narodeniny oslávila Zelená vlna RTVS včera v Nitre na výstavisku Agrokomplex počas konania Autosalónu 2014. Originálne dopravné spravodajstvo prináša rozhlas od roku 2009, keď nadviazal na tradíciu niekdajšieho federálneho vysielania Zelenej vlny.

Redakcia Zelenej vlny pripravila špeciálne živé vysielanie v Rádiu Slovensko, na ktorom privítala viacerých hostí, s ktorými počas rokov nadviazala spoluprácu. Dopravné informácie Zelenej vlny pochádzajú, ako uviedol jej manažér Ľuboš Kasala, z troch základných zdrojov – z agendových systémov Polície SR, Národnej diaľničnej spoločnosti, Slovenskej správy ciest, regionálnych správ ciest, Hasičského a záchranného zboru SR, dodávajú ich aj mestské dopravné podniky, správcovia cestných a mestských komunikácií, ČESMAD Slovakia, ASA či Jefta. Ďalej ich čerpá z kamerových systémov a snímačov a sčítačov dopravy. „A v neposlednom rade od Zelených anjelov,“ dodal Kasala.

Práve tých najaktívnejších telefonujúcich motoristov, ktorí kontaktujú redakciu pri mimoriadnych udalostiach na cestách, si pozvali redaktori dnes do Nitry. Ocenili Miroslava Kulicha zo Stupavy, Mariána Čegiňa z Bratislavy, Gabriela Danu z Veľkej Čausy, Mareka Obucha z Tomášoviec a Milana Krnáča zo Zvolena.

Najaktívnejšou vodičkou počas päťročnej histórie bola Ľubica Šardíková z Lučenca. Diplomy ako ocenenie korektnej spolupráce si prevzali aj viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel, člen manažmentu ČESMAD Slovakia Andrej Fekete, prezident Autoklubu SR Štefan Mihálik, členka manažmentu Autoklubu Slovakia Assistance Eva Štefucová a ďalší.

Zelená vlna RTVS, ako pripomenul Kasala, taktiež aktívne spolupracuje s kolegami zo Zelenej vlny Českého rozhlasu. Pre zvýšenie kvality dopravného spravodajstva vysiela špeciálne lokálne dopravné informácie z veľkých podujatí, napríklad z MS v hokeji IIHF 2011 v Bratislave, každoročne z festivalu Pohoda v Trenčíne a v tomto roku aj z Medzinárodných leteckých dní SIAF na letisku Sliač.

Za bežný mesiac spracujú redaktori v nepretržitej prevádzke vyše 9500 rôznych dopravných informácií a hlásení zo všetkých dostupných zdrojov. Najnovším zdrojom informácií pre motoristickú verejnosť bude mobilná aplikácia ZELENÁ VLNA, ktorá dokáže zobraziť najbližšie dopravné udalosti ako kolóny, nehody či policajné hliadky v bezprostrednom okolí dvoch kilometrov, tiež všetky dopravné udalosti na mape a aj aktuálnu dopravnú situáciu vo väčších mestách. K Bratislave a Banskej Bystrici pribudnú Košice a ďalšie mestá.

Zdroj: TASR

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu