autor fotografie: Marián Luha, MEDIA HUB

Zistili sme, že na Vajnorskej ulici 122 v Bratislave je billboard, ktorý porušil autorské práva. Železiarstvo na ňom vyobrazuje známe postavičky Pat a Mat z rozprávky „a je to!“, ale súhlas od autora nemá.

Majiteľ železiarstva Tuček na naše otázky nereagoval. V Podunajských Biskupiciach, kde sa prevádzka nachádza sú na plote vyobrazení Pat a Mat, podľa slov miestnych obyvateľov, už cca 10 rokov.

Vlastníkom autorských práv je spoločnosť Pat a Mat, s.r.o., ktorá potvrdila že železiarstvo používa tento vizuál neoprávnene. „Ide o nelegálne použitie a podnikneme príslušné kroky,“ uviedol pre Mediahub.sk Tomáš Eiselt, zo spoločnosti Pat a Mat, s.r.o.

K porušovaniu práv dochádza v prípade známych postavičiek pomerne často „Spravidla v Čechách a na Slovensku dochádza k podobnému zneužitiu cca 3-4 ročne. Často sa vyskytuje nelegálny obsah i na Youtube, čo riešime priamo so spoločnosťou Google,“ povedal Tomáš Eiselt.

„V prípade používania výrobkov s Patom a Matom to rieši automaticky colný orgán. V tomto prípade to musíme riešiť my. Väčšinou nám nikto neunikne. Naposledy sme vyhrali spor s bulvárnym časopisom BLESK, ktorý neoprávnene použil postavy Pata a Mata vo svojom článku, spolu so sloganom “a je to!,“ doplnil pre Mediahub.sk Tomáš Eiselt.

Zisťovali sme ako dochádza k náprave v prípade porušovania autorských práv tvorcov postavičiek. „Spravidla navrhujeme, tomu kto zmluvu porušuje a nezasahuje do práv iných subjektov, ktorí s licenciou pracujú, dohodu o urovnaní a licenčnú zmluvu s ktorou potom môžu Pata a Mata používať. V prípade, že nie je z ich strany záujem o dohodu, žalujeme dvojnásobok licenčného poplatku,“ uviedol Tomáš Eiselt.

Pilotný diel seriálu „a je to!“ vznikol už v roku 1976. Autorom postavičiek Pat a Mat je výtvarník Ľubomír Beneš, ktorý vtedy k spolupráci na seriály prizval i dramaturga Jiřího Kubíčka a výtvarníka Vladimíra Jiránka.

Jen pro uživatele facebooku, zbrusu nový díl s Patem a Matem.

Uverejnil používateľ Pat a Mat Štvrtok 6. februára 2014

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu