„Decembrové číslo Z&V bude výnimočné. Okrem iného aj preto, že tam nájdete môj rozhovor s Meky Žbirkom,“ chválil sa šéfredaktor magazínu Tibor Eliot Rostas na sociálnej sieti, keď zverejnil obálku magazínu s vyobrazeným Miroslavom Žbirkom a logom „Zem&Vek Pozitívny“.

Miro Žbirka ale akékoľvek spájanie s menom magazínu odmieta, nepozná ho. Informáciu priniesli Mladí proti fašizmu a denník N.

„Priatelia, musím zareagovať na mail môjho fanúšika, ktorý sa čuduje, že som sa objavil na obálke časopisu Zem&Vek. Priznám sa, že tento magazín nečítam a preto nepoznám obsah jeho minulých vydaní. K rozhovoru došlo v rámci prezentácie filmu PERINBABA a dva svety, kde som mailom odpovedal na úplne normálne otázky. Mám takú nádej, že moje názory sú za tie roky, čo pôsobím na scéne dostatočne známe. Som demokrat a humanista a aj preto má ten článok v podtitule heslo : ALL YOU NEED IS LOVE ,“ vysvetlil Miro Žbirka na sociálnej sieti.

Logom „Zem&Vek Pozitívny“ magazín pravidelne označuje svojich fanúšikov, patrí medzi nich napr. MUDr. Soňa Peková, Ján Berky Mrenica, Marián Greksa, alebo poslanci ĽSNS Ondrej Ďurica, či Miroslav Radačovský. Ich mená s podobizňou zverejňuje redakcia magazínu na obálke tlačeného vydania ale aj na webe zemavek.sk.

„My sme ho neoznačili ako fanúšika. My máme už roky galériu osobností, ktorú sme už dávno dali do grafického layoutu Z&V pozitívny. Do tejto galérie pozývame našich respondentov a je pochopiteľne na nich, ako zareagujú. Je absolútny nezmysel, aby sme tam zaradili niekoho proti jeho jasne vyslovenej voli. Viete si predstaviť právne dôsledky niečoho takého?,“ uviedol pre Mediahub.sk Tibor Eliot Rostas, šéfredaktor magazínu Zem&Vek.

Konšpiračný web Zemavek.sk patrí medzi 10 najviac navštevovaných dezinformačných stránok na Slovensku. Najznámejšími sú Hlavné správy, Badatel.net, alebo rádio Slobodný vysielač, magazín Zem&Vek, či Infovojna.sk. Na stránke projektu Konšpirátori.sk majú v priemere najvyššie negatívne hodnotenie, slobodnyvysielac.sk 9,2, magazín zemavek.sk má hodnotenie 9,5 a infovojna.sk 8,8.

Šéfredaktor konšpiračného magazínu Zem&Vek je „persona non grata“, v minulosti sa negatívne zviditeľnil i svojou účasťou na konferencii Megatrends & Media, ktorú organizovala Fakulta masmediálnej komunikácie v Trnave pod vtedajším vedením dekanky Dany Petranovej. Moderátorom diskusie bol jej manžel, bývalý spolupracovník ŠTB Slavomír Magál.

Zdroj: Center for Media, Data and Society/Central European University

pozn.: Správu sme 18.12.2020 doplnili o vyjadrenie T. E. Rostasa.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu