Priama návštevnosť webových portálov sa na začiatku roka 2018 zvýšila. Vydavatelia sa začali zameriavať na to, aby svoju návštevnosť opäť držali pevne vo svojich rukách. Znamená, že vydavatelia chcú, aby čitatelia na ich webové portály chodili priamo a nie cez sociálne siete.

Podľa údajov spoločnosť Chartbeat sa od októbra 2017 počet čitateľov, ktorí prichádzajú na webové portály priamo a nie cez sociálne platformy, zvýšil. Informáciu zverejnil digiday.com.

Najvyššia mobilná návštevnosť internetových stránok bola v januári 2018 prostredníctvom vyhľadávača Google, nasleduje priama návštevnosť a posledná je návštevnosť cez platformu Facebook.

Pri porovnaní návštevnosti, v ktorej bola zahrnutá aj návštevnosť Facebooku cez desktopové zariadenia, vyplynulo, že priama mobilná návštevnosť je stále väčšia ako referenčná návštevnosť z Facebooku.

Vplyv na tieto výsledky môže mať aj to, že Facebook experimentoval so zobrazeniami v hlavnom informačnom panely (tzv. Explore feed/Prieskumník). Už od minulého roka sa Facebook viac sústredil na uprednostňovanie osobných postov používateľov pred spravodajskými príspevkami.

Spoločnosť Chartbeat ešte nemá konečné závery o tom, prečo sa zvýšila priama návštevnosť webových portálov. Mohlo by to byť spôsobené tým, že ľudia omnoho viac dôverujú vydavateľom ako sa pôvodne predpokladalo.

Mobilné zariadenia už veľmi dávno vyhrali konkurenčný boj s desktopovými zariadeniami a veľká väčšina mobilnej návštevnosti bola stále práve z Facebooku.

Ďalším vysvetlením zvýšenia priamej návštevnosti webov môže spočívať aj v tom, že mobily dokážu riadiť návyky používateľov viac ako Facebook.

V súčasnosti je trend, že vydavatelia robia individuálne kroky s cieľom získať na svoje portály viac priamej návštevnosti a znížiť svoju závislosť na návštevnosti z Facebooku.

Spoločnosť Daily Beast napríklad oznámila nárast v návštevnosti svojej domovskej stránky o 30% v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V súčasnosti tvorí návštevnosť domácej stránky okolo 40% prevádzky. Tento trend sa odráža v počte článkov, ktoré má Daily Beast na domovskej stránke a vo vytváraní nových newsletterov.

Na zvýšenie priamej návštevnosti má vplyv mnoho činiteľov, napríklad aj to, že vydavatelia sa zameriavajú na udržanie stálych čitateľov a nie na získavanie nových, čo je čoraz ťažšie. Sústreďujú sa tiež na kvalitu obsahu priamo na webe a netvoria obsah tak, aby bol zaujímavý na sociálnej sieti.

Zvýšenie priamej návštevnosti je pre vydavateľov dôležité, pretože im umožňuje kontrolovať svoj vlastný osud. Vydavatelia majú viac údajov o správaní čitateľov, čo im umožňuje lepšie spracúvať obsah.

Ponuka webového portálu je tvorená tak, aby sa zvyšoval záujem čitateľov o platenie predplatného.

Priama návštevnosť je pre vydavateľov ukazovateľom sily značky. Rast priameho publika posilňuje značku a meno vydavateľa, s čím súvisí aj schopnosť pre rozmanité možnosti finančných príjmov.

Ilustračná fotografia na titulke: pixabay.com

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu