foto: Zlý Zajo

Všetci ho poznajú vďaka originálnym videám, ktorými sa snaží pozrieť na veci z iného uhla. Nie je mu jedno, že naša generácia ide dole vodou, a že za to istým spôsobom môžu aj médiá. To, že je Ladislav Miko alias Zlý Zajo sledovaný, potvrdzujú aj čísla a zisk ocenenia Silver play button, ktorý sa udeľuje YouTube pri dosiahnutí čísla 100 tisíc odberateľov. Ako sa začala jeho cesta k tvorbe videí, ale aj svoje vlastné postrehy a pohľady nám prezradil v rozhovore.

Máte svoj vlastný youtube kanál , facebook, aj internetovú stránku. Kto je Zlý Zajo a čo je jeho cieľom?

Zlý Zajo je pseudonym, pod ktorým som sa rozhodol natáčať videá na youtube. Je však pravda, že za pseudonymom sa skrýva skutočná osoba a predovšetkým obyčajný človek, ako ktokoľvek iný, len možno s väčšou potrebou o to, aby bol jeho názor vypočutý.

Presne tak som začínal a tak aj pokračujem, rozoberám rôzne témy a snažím sa ľuďom predostierať pohľad na veci z iného uhlu, ako televízie, rádiá, či poniektoré weby. Ľudí to baví a mnohí sa s mojim názorom stotožňujú, čo ma teší.

Čo vás viedlo k tomu, aby ste si založili youtube kanál?

foto: Zlý Zajo

Túto otázku mi položilo už veľa ľudí. Každého totiž zaujíma to, čo človeka vedie k tomu, aby si založil youtube kanál, aby venoval svoj voľný čas natáčaniu videí, aby mnohokrát nespal a tak ďalej…

Dôvod je však úplne jednoduchý. Youtube je najlepšia cesta na komunikáciu formou videa, ponúka množstvo spôsobov ako distribuovať obsah a ja ako bývalý reportér som mal potrebu po tom čase opisovania udalostí niekde vyjadriť aj svoj vlastný názor na množstvo tém, to som však mohol iba ako súkromná osoba, nie ako médium – tak som si založil youtube kanál pod pseudonymom, kde som začal prispievať rovnako, ako množstvo iných novinárov na blogy, len ja som jednoducho natáčal videá a nevenoval som sa nudným témam.

Mladých ľudí viac zaujíma to, čo je vo svete (myslím tým v reálnom živote) problematické, že nie je ok trpieť depresiami kvôli hlúpostiam, že šikana je zlá vec, že by sa k sebe mali ľudia správať lepšie a neubližovať si a tak podobne.

Tieto témy znejú ako samozrejmosť, no opak je pravdou. Stále viac sa reálne hodnoty z našej spoločnosti vytrácajú a deti dostávajú len zlý príklad.

Televízie v honbe za sledovanosťou primitívnych a lacných relácií plných „záchodového humoru“ síce zarobia nejaké peniaze, ale neuvedomujú si, že tým spôsobujú úpadok morálnych hodnôt – začalo to telenovelami a pokračuje úplným dnom televízneho vysielania vo forme reality show.

Vaše videá sú reakciami alebo komentármi na samotné videá youtuberov, či na rôzne témy, o ktorých vám píšu ľudia. Dotkla sa vás už niektorá z nich natoľko, že ste skutočne chceli vstať zo stoličky a urobiť pre to niečo viac? Myslíte si, že videá v dnešnej dobe stačia na vyjadrenie vlastného názoru?

foto: Zlý Zajo

Video je práve v dnešnej dobe asi najsilnejším prostriedkom na komunikáciu smerom von k ľuďom a ako bude doba napredovať sila videa sa len a len zväčší.

Krásnou ukážkou toho akú silu má video, či dokonca samotný youtube je snaha televízie Markíza o budovanie svojho kanálu. Rozhodli sa na youtube pridávať rôzne svoje relácie a pomaličky sa podľa mňa pripravujú na dobu online-first.

Televízie veľmi dobre vedia – a cítia – svoj pomalý ale istý koniec a snažia sa prispôsobiť, čo je vlastne prirodzená vec, pretože prežijú tí, ktorí sa dokážu adaptovať.

Pokiaľ sa opýtate stredoškoláka kto je napríklad Lukáš Frlajs, nepovie vám, že je to televízny a dabingový herec – odpovie vám, že je to youtuber.

Generácia, ktorá sleduje televízne noviny doma o siedmej večer bude pomaličky nahradená tou, ktorá si pozrie video z archívu, alebo na youtube – preto má každá televízia už aj svoj internetový archív.

Rozmýšľali ste už o tom, že by ste sa venovali iným témam? Ak áno, ktoré by to boli?

Veľmi často koketujem s myšlienkou vyjadriť svoj názor na politickú situáciu, ale nemyslím si, že by bolo veľmi korektné povedať viac ako 120-tisícom ľudí, že tá, alebo tá strana je zlá – nesie to so sebou veľmi veľkú zodpovednosť a ja ako bežný občan nevidím do politických vzťahov tak, aby som si to dovolil.

Toto prenechám politickým komentátorom, aj keď je pravda, že niekedy by si niektoré kauzy video zaslúžili, už len preto – aby sa na ne nezabudlo.

Nakoniec, v jednom videu som vyjadril svoj názor na to, ako minister vnútra natáča vlog počas lesného požiaru, zatiaľ čo hasiči nasadzujú svoje životy a mal som ban na pridávanie akýchkoľvek nových videí po dobu dvoch týždňov. Nehovorím, že to bol dôvod banu, ale taký bol proste sled udalostí.

Máte nejakých obľúbených youtuberov zo Slovenska a zo zahraničia?

foto: Zlý Zajo

Rád sledujem videá, ktoré ma zaujmú, nesú v sebe nejaký odkaz a majú predovšetkým hlavu a pätu.

Podobné videá, ktoré tiež mladým ľuďom ukazujú čo nie je správne má napríklad aj Duklock, s ktorým sme kolegovia v najväčšom networku v Česku a na Slovensku – Vidadu (Vidadu zastupuje všetkých veľkých youtuberov v našej krajine).

 

Prekročili ste hranicu 100 tisíc odberateľov a získali ste od spoločnosti YouTube ocenenie Silver Play button. Čakali ste to? Čo pre vás táto cena znamená?

Po pravde som to vôbec nečakal. Môj vysnívaný cieľ bol dosiahnuť do roka 50,000.

Sto tisíc však prišlo už za necelých 8 mesiacov a neostáva mi nič iné, ako byť neskutočne vďačný všetkým ľuďom, ktorí mi prejavili svoju dôveru a sú v #RabbitFamily.

Znamená to pre mňa veľa a neviem to skutočne ani opísať. Predstavte si, že sa na námestie postaví len 10,000 ľudí, ktorí chcú počuť čo poviete. Desaťnásobok je už nepredstaviteľný.

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu