Podľa nových štatistických údajov stratenú návštevnosť zo sociálnej siete Facebook vydavateľským domom nahrádza Google.

Spoločnosť Facebook sa rozhodla zmeniť svoje priority na sociálnej sieti a svoj algoritmus upravila tak, aby boli na jej platforme pred príspevkami vydavateľov uprednostňované príspevky od priateľov a rodín.

Tento krok spôsobil, že veľa vydavateľov sa zaregistroval do formátu AMP (Accelerated Mobile Pages) od Google, ktorý slúži na rýchle publikovanie. AMP bol spustený v roku 2015 a hostí obsah vydavateľov priamo na serveroch spoločnosti Google, čo znamená, že sa pre mobilných používateľov načítava rýchlejšie. Informáciu zverejnil recode.net.

Počas konferencie vývojárov, ktorá sa konala začiatkom februára 2018 spoločnosť Google oznámila, že formát AMP využíva 31-miliónov webových stránok, čo je o 25% viac ako v októbri 2017, kedy vydavatelia mali pochybnosti o prínose tohto formátu.

Spoločnosť Google hovorí, že takto rýchlo načítavajúce mobilné webové stránky majú vplyv na vyhľadávanie a zvyšujú návštevnosť webových stránok.

Výsledkom je, že v prvom februárovom týždni spoločnosť Google odoslala vydavateľom o 466-miliónov viac zobrazení stránok, čo je takmer o 40% viac než v januári 2017.

Tieto zobrazenia stránok prišli predovšetkým z mobilných zariadení a AMP. Pre porovnanie spoločnosť Facebook odoslala o 200-miliónov zobrazení stránok menej, čo predstavuje 20% stratu.

Vyplýva to z výsledkov analytickej spoločnosti Chartbeat, ktorej klientmi sú New York Times, CNN, Washington Post a ESPN.

V decembri zverejnil recode.net podobný súbor údajov v oblasti digitálnej analýzy, ale od spoločnosti Parse.ly, ktorý ukázal, že spoločnosť Google sa opäť stala hlavným zdrojom odporúčanej návštevnosti pre vydavateľov.

Facebook odporučil na stránky vydavateľov v roku 2017 o 25% menej návštevníkov, na druhej strane Google zvýšil odporúčanú návštevnosť na stránky vydavateľov o 17%.

Facebook v odporúčanej návštevnosti prvýkrát porazil dlhoročného šampióna Google v roku 2015. Teraz sa, ale situácia opäť mení a Google naberá na sile.

Podľa Chartbeat odporúčaná návštevnosť dosiahla v tomto roku zatiaľ 47% návštevnosti na stránkach vydavateľov, pričom Google a Facebook tvoria väčšinu z nich.

Podľa recode.net možno očakávať ďalšie zvýšenie odporúčanej návštevnosti prostredníctvom Google.

Napríklad na konferencii vývojárov spoločnosť Google spustila AMP formát aj pre e-mail a tiež spustila AMP Stories, ktorý je odpoveďou spoločnosti Google na službu Snapchat a Instagram Stories.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu