Ľubo Gregor

Vo štvrtok ráno 17. novembra 2016 skonal Ľubo Gregor vo veku 73 rokov, po tom čo v septembri prekonal infarkt. O smutnej udalosti informoval denník SME.

Ľubo Gregor pochádzal zo Žiliny, neskôr sa ešte ako dieťa prisťahoval i s rodičmi do hlavného mesta, kde vyštudoval herectvo na VŠMU.

Po absolvovaní štúdií účinkoval najprv v divadlách v Žiline a Nitre, no hlavným dejiskom jeho divadelného sveta sa stalo bratislavské divadlo Na Korze, od roku 1968 až do roku 1971.

Účinkoval i v mnohých televíznych inscenáciách, ale i v celovečerných filmoch Eva Nová, Lev Tolstoy, Zurvalec, Rivers of Babylon a v ďalších.

Tak ako viacerí jeho kolegovia mal po zrušení Divadla na Korze zákaz umeleckej činnosti a až do roku 1989 pôsobil v priestoroch zrušeného divadla v Poetickej scéne.

V roku 1990 založil s kolegyňou herečkou Zitou Furkovou divadlo Astorka Korzo 90 na javisku zaniknutého Štúdia Nová scéna, zároveň sa v rovnakom roku stal i členom súboru Činohry Novej scény v Bratislave. V roku 1990 tiež spoluzakladal Demokratickú stranu.

Vlastnil dabingové štúdio, ktoré spolupracovalo na výrobe mnohých filmov, či seriálov. V roku 1995 spoločne s Pavlom Ruskom zakladal televíziu Markíza, v ktorej pôsobil ako riaditeľ Centra umeleckej tvorby, no po nezhodách s Ruskom odchádza a venuje sa práci vo svojom dabingovom štúdiu. O pomeroch v televízii napísal knihu Za kulisov Markízy.

Počas pôsobenia v Markíze moderoval viacero relácií, napr. Pevnosť Boyard, Erotický salón GLP a účinkoval v seriáloch Silvánovci, Veľké srdce a neskôr aj v seriáli Kukučka.

Je držiteľom ocenenia Zlatá slučka za dabing postavy Rabi Racobi v rovnomennom francúzskom filme.

Bol päťkrát ženatý, mal štyri dcéry.

Česť jeho pamiatke.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu