V nedeľu 8. novembra 2015 nás navždy opustil vo veku 93 rokov novinár a publicista Roman Kaliský. O jeho skonaní informovala denník SME jeho dcéra. Správu priniesol denník SME na svojom webe.

Pán Kaliský sa v roku 1990 pričinil o vznik Slovenského syndikátu novinárov a aktívne sa podieľal na jeho riadení.

Narodil sa 23. septembra 1922 v Slovenskej Ľupči. Študoval na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave, kde štúdium prerušil a zúčastnil sa odboja v Slovenskom národnom povstaní.

Vypočujte si audio záznam RTVS s pamätným príhovorom Romana Kaliského > TU

„Po skončení druhej svetovej vojny sa stal redaktorom Práce, kde pôsobil do roku 1948, potom bol šéfredaktorom denníka Ľud a od roku 1953 bol dramaturgom slovenského dokumentárneho a neskôr hraného filmu. Od októbra 1956 do 30. novembra 1967 pracoval v týždenníku Kultúrny život ako reportér a publicista. Od decembra 1967 pracoval ako redaktor v Slovenskej televízii v Bratislave,“ uvádza denník SME.

Pán Kaliský bol pre svoj postoj k augustovým udalostiam v roku 1968 a k normalizácii politicky diskriminovaný a nesmel vôbec publikovať. Bol nútený pracovať ako robotník a vyučil sa aj za murára.

Po roku 1989 pôsobil v rádiu Slobodná Európa, v roku 1990 sa stal riaditeľom Slovenskej televízie, neskôr pôsobil aj ako redaktor v Slovenských národných novinách, Literárnom týždenníku, ale i ako zástupca šéfredaktora v denníku Republika. Externe spolupracoval i s denníkom Pravda, Koridor a Národná Obroda.

Publikoval i knižne, vydal množstvo kníh, debutoval v roku 1962 zbierkou reportáží pod názvom Dlhá cesta, v roku 1968 vydal, ako spoluautor knihy esejí o Slovenskom národnom povstaní.

„Hovoril, aby ho počuli, nie aby ho oslavovali; hovoril o historickej príležitosti, o nevyhnutnosti demokracie a slobody nielen pre občana, ale aj pre celý národ, hovoril, že občan nemôže byť slobodný v neslobodnom národe, pretože demokracia je nedeliteľná. Bolo dôležité, že sme verejne vystúpili do vlastnej kauzy práve takto, a nie inakšie. Pravdaže, Kaliského hlas bol rýchlo prekrytý jarmočným hurhajom. No dôležité je, že práve Kaliského intonácia, jeho vytušené historické východiská, jeho náhlivá usilovnosť prešli do slovenskej publicistiky a neskôr aj do politiky a parlamentov, že v čase najposlednejšom sa slovenská inteligencia a po nej aj slovenská politika vrátili takpovediac k prvému slovu,“ povedal o Romanovi Kaliskom publicista Vladimír Mináč.

R.I.P. Roman Kaliský

Úprimnú sústrasť.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu