Marián Puobiš (foto archív: RTVS)

RTVS prijala so zármutkom správu o dnešnom úmrtí významného televízneho a filmového dramaturga a scenáristu Mariána Puobiša, ktorý dlhodobo pôsobil v Československej a neskôr v Slovenskej televízii. Jeho výraznú osobnosť si pripomenie dnes, vo štvrtok 8.8. na Dvojke o 21:40 v oceňovanom televíznom filme Anjel milosrdenstva.

Marián Puobiš sa narodil 29. júla 1947 v Bratislave. Vyštudoval divadelnú vedu na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Do Československej televízie nastúpil ešte počas štúdia na vysokej škole. Bol šéfredaktorom Redakcie literárno-dramatického vysielania aj šéfproducentom Producentského centra umeleckých programov Slovenskej televízie.

Pod jeho dramaturgickým vedením v Hlavnej redakcii literárno-dramatického vysielania vznikli reprezentatívne tituly televíznej dramatickej tvorby z domácej i svetovej literatúry v rámci legendárnych Bratislavských pondelkov, ktoré získali ocenenia na významných medzinárodných festivaloch.

Dramaturgicky sa napríklad v roku 1976 podpísal pod televíznu adaptáciu poviedky Thomasa Manna Mário a kúzelník, ktorá získala hlavnú cenu na Medzinárodnom televíznom festivale v Monte Carle.

Patril a navždy bude patriť k najväčším osobnostiam televíznej dramaturgie v hranej tvorbe. Podieľal sa na vzniku viac ako 150 televíznych inscenácií či filmov.

Počas svojho profesionálneho života pracoval s významnou hereckou generáciou vtedajšej doby, tvorcami a režisérskymi osobnosťami. Najvýraznejšia bola jeho spolupráca s režisérom Miloslavom Lutherom na takých tituloch ako Lekár umierajúceho času, Zabudnite na Mozarta, Chodník cez Dunaj či Anjel milosrdenstva.

Spolupracoval i s Martinom Šulíkom, Dušanom Trančíkom, Dušanom Hanákom, Jurajom Nvotom, Stanislavom Párnickým alebo Martinom Hollým.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu