foto: RTVS

RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí zakladateľky Zlatej brány – dramaturgičky Alice Takáčovej. Jej tvorbu si verejnoprávna televízia pripomenie v sobotu 21. júla o 7:05 na Dvojke v jednej z prvých vydaní relácie Zlatá brána.

V deň poslednej rozlúčky – v pondelok 23. júla o 17:00 Dvojka odvysiela dokument Brána do televízie, ktorý aj cez rozprávanie a spomienky Alice Takáčovej zachytáva výnimočné momenty z 55 ročnej tvorby Košického štúdia RTVS. Následne diváci uvidia o 17:40 jedno z posledných vydaní Zlatej brány, ktoré autorsky pripravila.

Alica Takáčová stála pri zrode tohto legendárneho programu vtedajšej Československej televízie, ktorý vznikal v košickom televíznom štúdiu. Autorsky ho pripravovala od roku 1971 až do roku 1996.

Jej rukami prešlo nespočetne veľa detí, ktoré sa vďaka Zlatej bráne naučili aj herectvu. „Deti, ktoré s nami robili, mali od 6 do 10 rokov. Za celý čas výroby Zlatej brány sa u nás vystriedalo asi šesť takýchto detských generácií,“ zaspomínala si v jednom z rozhovorov.

Zlatá brána patrila k najobľúbenejšiemu televíznemu programu pre deti a mládež, ktorý rovnako milovali deti aj rodičia. Každý rok na konkurzy prichádzali stovky malých záujemcov a mnohé z pesničiek ako Bola raz malá hviezdička, Klope dáždik, Čumbulák, Slnečný vietor či Kykymora sa stali hitmi.

„Alica Takáčová patrí k tej generácii tvorcov košického štúdia Slovenskej televízie, ktorá sa nezmazateľným spôsobom zapísala do jeho histórie. S jej menom bude už navždy spätá predovšetkým relácia Zlatá brána, v ktorej začínalo a profesionálne rástlo množstvo detských talentov a ktorá košické štúdio preslávila nielen vo vtedajšom Československu, ale prakticky v celej Európe. Súčasne platí, že už v sedemdesiatych rokoch symbolicky spojila košické rozhlasové i televízne štúdio, keďže s detskou pesničkovou tvorbou začala v rozhlase a pokračovala v televízii,“ priblížil šéf Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.

Rádio Regina Východ si dlhoročnú dramaturgičku Zlatej brány pripomenie v pondelok 23. júla o 6:15 v rannom vysielaní.

Zlatú bránu odvysielalo košické štúdio prvýkrát 31. augusta 1969. V jej prapôvodnej podobe ju pripravovalo až do roku 1990 a následne v rokoch 1995 – 1997 aj s Hitparádou Zlatej brány. Celkovo diváci videli 165 častí.

Alica Takáčová – dramaturgička a scenáristka s režisérom Zlatej brány Petrom Hudákom foto je z 90tych rokov (zdroj RTVS)

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu