foto: pixabay.com

Opodstatnenie čisto textových správ nachádza opäť uplatnenie najmä pri obmedzenej komunikácii v čase rôznych krízových situácií.

Otázkou jednoduchých textových správ a ich pomalého návratu do novinárskej praxe sa vo svojom článku pre Poynter,  zaoberá Melody Kramer.

Záujem o túto tému u nej vzbudil príspevok jedného z jej priateľov, ktorý sa na sociálnej sieti Twitter pýtal, či niekto skúmal možnosť, že by webové stránky poskytujúce spravodajstvo komunikovali s verejnosťou počas krízových situácii prostredníctvom správ v nízkej šírke pásma.

Otázka bola položená v skutočne zaujímavom čase, keďže o dva dni neskôr CNN oznámila, že vytvorila verziu svojej stránky, ktorá obsahuje iba texty. Na stránke, čitateľ nenájde žiadne reklamy ani video súbory, len čistý text.

O niekoľko dní neskôr aj multimediálna spravodajská organizácia a producent nezávislých programov NPR začali propagovať svoju stránku s jednoduchými textami v sociálnych médiách. Na stránkach thin.npr.org, podobne ako u CNN nie je žiadna reklama ani video.

V období hurikánu Irma tak ľudia s obmedzeným pripojením na internet dostávali z tejto jednoduchej stránky neustále aktualizované informácie.

Tento typ textových správ sa používal v dávnej minulosti, v podstate počas prvých dní vzniku internetu, keď šírka pásma bola prémiová a internet pomalý.

Tieto správy, ale môžu byť užitočné aj v tomto období, keď je internet podstatne iný ako vo svojich začiatkoch. A nemusí to byť len počas krízových udalostí.

Tieto články sa nahrávajú oveľa rýchlejšie, neobsahujú žiadne vyskakovacie okná, reklamy ani videá s automatickým prehrávaním. Z tohto dôvodu sú prínosom najmä pre ľudí s obmedzeným internetovým pripojením alebo s nízkou šírkou pásma.

Okrem toho by mohli byť prínosom i pre ľudí so zrakovým postihnutím, ktorí používajú čítačku obrazovky pre navigáciu na internete.

Stránka s jednoduchými textovými správami od multimediálnej agentúry NPR je pravdepodobne najstarším príkladom spravodajského textu, ktorý doposiaľ existuje. Stránka thin.npr.org bola spustená v roku 2005, pre mobilné zariadenia typu Blackberries.

V septembri multimediálna agentúra NPR urobila na stránke niekoľko vylepšení, ktoré boli zamerané špeciálne pre používateľov s nízkou šírkou pásma.

Tieto vylepšenia zahŕňali pridanie vrstvy vyrovnávacej pamäte, ktorá výrazne zlepšila rýchlosť a pridanie kódu, aby sa stránka lepšie zobrazila aj na telefónoch.

Okrem toho sa zvýšil počet článkov na domovskej stránke text.npr.org, aktualizovali sa navigačné odkazy, odstránila sa predbežná stránka v každom článku, ktorá zobrazovala len prvý odsek a vytvorilo sa pre stránku jednoduchšie zapamätateľné presmerovanie.

V posledných mesiacoch publikovali aj sociálne siete Twitter, Facebook a napríklad aj Google News svoje upravené verzie stránok, ktoré využívajú menšiu šírku pásma.

Tieto stránky sú zamerané predovšetkým pre používateľov na rozvíjajúcich sa trhoch, ktorí nemusia mať prístup k rýchlejším sieťovým pripojeniam.

Spoločnosť Twitter dokonca nedávno oznámila, že momentálne experimentuje s aplikáciou pre Android, ktorá je navrhnutá tak, aby používala menej údajov pre ľudí s obmedzeným pripojením.

V súčasnosti len málo spravodajských organizácií ponúka svojim čitateľom jednoduché verzie spravodajstva. V podstate túto službu prevádzkujú len spomínaný CNN, NPR a The Age v Austrálii.

Jednoduché spravodajstvo sa, ale naozaj javí ako dobré riešenie a navyše portálom, ktoré poskytujú spravodajstvo dodá hodnotu. Pretože ak niekto robí pre čitateľa službu, na ktorej len ťažko zarobí, táto jeho aktivita javí známky solidarity.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu