Piatkový status na facebookovom profile Zuzany Kovačič Hanzelovej nezostal bez odozvy. RTVS pre ňu nastavila pracovné podmienky tak, že aj malý priestupok môže skončiť ukončením pracovného pomeru, zároveň už nebude pracovať na politických témach, rozhodlo vedenie.

„Zuzana Kovačič Hanzelová dnes dostala kárne opatrenie za jej piatkový status o normalizácii. Vraj v ňom klamala a nehovorila pravdu. Najbližších šesť mesiacov ju môžu vyhodiť aj za malé porušenie pracovnej disciplíny. Teda aj keď bude meškať 10 minút do práce,” napísal nedávno prepustený kolega Matúš Dávid vo svojom facebookovom statuse, ktorý zdieľa Zuzana Kovačič Hanzelová.

Zuzana Kovačič Hanzelová okrem toho, že má nastavené „užšie“ pracovné podmienky, už nebude v RTVS spracovávať ani politické témy. Dôvod je jednoduchý, podľa vedenia RTVS nedokáže rozlíšiť pravdu od klamstva.

Po novom bude pokrývať témy, kde nebude potrebné veľmi overovať informácie. Proti rozhodnutiu sa ohradil vedúci vydania, ale aj ostatní redaktori, ktorí takéto kroky svojho zamestnávateľa považujú za ohrozovanie ich vysielania.

Zuzana Kovačič Hanzelová zatiaľ mlčí, čo je logické, pretože by ju to stálo zamestnanie. Zatiaľ len zdielala na svojom profile na Facebooku status svojho prepusteného kolegu Matúša Dávida.

„Hovorili sme, že doteraz robíme slobodne. Toto je už ale priamy zásah do práce redaktorky, ktorá pokrýva množstvo zásadných politických tém,“ uviedol vo svojom facebookovom statuse Matúš Dávid.

V RTVS sa podľa informácii Matúša Dávida robia aj zmeny v rozmiestnení jednotlivých pracovísk. Spravodajská online sekcia sa presúva na druhý koniec areálu, pretože vedenie potrebuje viac priestoru v newsroome. Táto zmena by mala zvýšiť efektivitu práce v RTVS.

„Ako to zvýši efektivitu a pomôže kvalite, keď súčasť redakcie sedí na inom konci budovy nevieme. Ešte v januári dostala celá sekcia zákaz chodiť na rozhlasové porady. Dôvod bola vtedy tiež efektivita. Toľko k tomu, ako sa upokojuje napätá atmosféra v RTVS,“ zamýšľa sa vo svojom FB statuse Matúš Dávid.

O stanovisko k situácii, ktorá sa deje okolo Zuzany Kovačič Hanzelovej sme požiadali aj RTVS.

„Keďže pre programového pracovníka a spolupracovníka RTVS je podľa platného štatútu neprípustné, aby vedome publikoval nepravdivé, skreslené, alebo nepodložené údaje a tvrdenia a pani Z. Kovačič Hanzelová prostredníctvom sociálnych sietí šírila nepravdivú informáciu o tom, že do spravodajstva RTVS bola presadzovaná neoverená konšpirácia o tom, že sýrskym deťom mali byť podané šumivé tablety, aby bola na záberoch nafingovaná pena z úst a vyzeralo to ako chemický útok, vedenie spravodajstva rozhodlo, že bude naďalej pripravovať spravodajské témy, na ktorých prípravu a overovanie faktov však bude mať viac času a priestoru,“ pre Mediahub.sk uviedla dôvod potrestania Hanzelovej hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Zaujímavý pohľad na prácu Zuzany Kovačič Hanzelovej zverejnil vo svojom článku webový portál Ďateľ.sk, ktorý sa venuje pohľadom do zákulisia politiky.

Podľa názoru Petra Tótha z portálu Ďateľ.sk mal Zuzanu Kovačič Hanzelovú riešiť už bývalý riaditeľ Václav Mika a nie až Jaroslav Rezník. Hanzelová vraj nespĺňala kritéria verejnoprávneho pracovníka a najmä základné kritérium, ktorým je nestrannosť a neutralita.

„Kto sleduje nielen verejnoprávnu televíziu, ale napríklad aj priame prenosy z tlačových konferencií na TA3 či rádiu Aktual, nemohol si nevšimnúť bojovné, politicky angažované vystupovanie Zuzany Kovačič Hanzelovej, ktorá sa okrem toho vyznačuje manipulovaním výrokov respondentov pri kladení doplňujúcich otázok. V tomto ohľade jej dokáže konkurovať len Monika Tódová z denníka N, avšak jej sa na živobytie skladajú niektorí akcionári spoločnosti ESET a individuálni abonenti, nie zákonom viazaní koncesionári,“ uviedol Peter Tóth z portálu Ďateľ.sk.

Podľa informácii denníka SME, situácia znepokojila aj predsedu politickej strany Most-Híd Bélu Bugára, ktorý bude od generálneho riaditeľa RTVS požadovať vysvetlenie.

Situácia v RTVS znepokojuje aj Filozofickú fakultu UK, ktorá v dnešných časoch, kde sa zvyšujú možnosti na šírenie propagandy a dezinformácií považuje za veľmi dôležité, aby existovali spravodajské médiá, ktoré reprezentujú dôveryhodnosť, nezávislosť a najmä kritickosť. RTVS by preto mala pokračovať v práci, ktorá robila ich spravodajstvo najdôveryhodnejším v našej krajine.

„Budúcich žurnalistov vzdelávame na našej fakulte už vyše 60 rokov, aj preto nám osud verejnoprávnej žurnalistiky nie je ľahostajný. Ako v minulosti, tak aj dnes považujeme slobodu slova a slobodu tlače za kľúčové a neoddeliteľné súčasti nielen akademickej práce, ale aj života v demokratickej spoločnosti,“ uviedla Filozofická fakulta UK na svojej facebookovej stránke.

„Bitka“ medzi redaktormi a vedením RTVS sa určite ešte neskončila a v najbližšom období možno očakávať ďalšie kauzy a medializáciu toho, čo sa v RTVS deje.

Najhoršie je, že táto vojna, vnáša medzi slovenskú verejnosť ďalšiu neistotu, pretože tak ako vždy, existuje mnoho rozdielnych pohľadov na danú situáciu a divák nevie komu a čomu môže naozaj veriť.

Aktualizované 2. 5. 2018:

Od udelenia kárneho opatrenia dala Zuzana Kovačič Hanzelová toto vyhlásenie:

„Ráno som sa dozvedela, že vyhlásenie, že už nie som viac politická redaktorka, bolo v pondelok myslené žartom. Keďže pri tom bola celá redakcia, vieme svedomito vyhlásiť, že žart to celkom určite nebol. Skôr asi náš manažment prišiel na to, že sa to len tak bezdôvodne nedá. Od momentu, kedy som žiadala tento pokyn aj písomne a médiá o tom začali písať, sa postupne toto vyhlásenie zmäkčovalo, až sa to zúžilo na to, že mám mať viac času a priestoru na overovanie faktov. Opäť som si teda dnes nahlásila rovnakú tému – novú voľbu policajného prezidenta. Tento raz mi ju nadriadená schválila. Kultúrne témy mi ale vraj idú výborne,“ uviedla Zuzana Kovačič Hanzelová na sociálnej sieti.

„Opätovne ide o skreslenú interpretáciu pani Hanzelovej a nie je štandardné, aby redaktori komentovali a tendenčne podávali informácie z interných porád,“ uviedla pre Mediahub.sk hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Dôvod prečo v piatok Hanzelová klamala o vyjadreniach šéfredaktora RTVS, keď šírila nepravdivú informáciu o tom, že do spravodajstva RTVS bola presadzovaná neoverená konšpirácia, že sýrskym deťom mali byť podané šumivé tablety, sa Hanzelová nevyjadrila a na otázky k tejto téme odmieta odpovedať.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu