Martin Daňo (repro foto: YT/GINN)

Bývalú investigatívnu novinárku, ktorá v súčasnosti pôsobí ako riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu, kontroverzný novinár opakovane napádal a osočoval vo svojich videách, rozhodla sa preto vec riešiť súdnou cestou. Na súde uspela ale Daňo vo svojich útokoch pokračuje. Aktuálne preto podala trestné oznámenie.

„Podala som trestné oznámenie pre podozrenia z trestného činu podnecovania a zneužitia osobných údajov. Dôvodom bolo, že M. Daňo nerešpektuje právoplatné uznesenie súdu o tom, že má odstrániť urážlivé videá a FB statusy, ktoré zverejnil o mne a o kolegoch z Nadácie Zastavme korupciu a naopak, nabáda svojich fanúšikov, aby ich zdieľali a šírili,“ povedala pre Mediahub.sk Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu.

„Taktiež zverejňuje moje osobné údaje, napríklad adresu môjho bydliska a na výzvu, aby tak nerobil, nereagoval. Svoje osobné údaje ale vo viacerých dokumentoch začiernil. Keďže dostupné prostriedky civilného práva na odstránenie jeho nezákonného konania zlyhali, poslednou možnosťou bolo pre mňa obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní. Navyše vo videu „Nezabíjajte Petkovú, advokátov z PaulQ“ podľa môjho názoru ďalej šíril nepravdy a podnecoval nenávistnú diskusiu na sociálnej sieti, ktorá smerovala nielen voči mne, ale aj mojim právnikom,“ doplnila pre Mediahub.sk Zuzana Petková.

„Tak už aj ta skorumpovaná čakybaba dala na mňa trestne oznámenie :-) kruh sa uzatvára. Toto je dohoda presstitútov, mimovládok a skorumpovancov z radov justície – aby sa ma zbavili… Ale to ma budú musieť najskôr zabiť, ako hovorí doktor SH…,“ reagoval Daňo arogantne na sociálnej sieti.

Vyšetrovateľ začal vo veci trestné stíhanie.

Zuzana Petková uspela už na Okresnom súde, kde podala žalobu 3. mája prostredníctvom právnikov Tomáša Langera a Tomáša Kamenca z advokátskej kancelárie PaulQ, ktorí v žalobe okrem iného uviedli „Sloboda slova pripúšťa kritiku osôb, ale táto musí byť odôvodnená. Takéto prejavy žalovaného nemôžu byť chránené slobodou prejavu a nejestvuje zákonný základ na ich ďalšie šírenie a zverejňovanie.“

Žalobou sa Zuzana Petková domáhala stiahnutie urážlivých videí a nepravdivých tvrdení. Bratislavský Okresný súd II rozhodol už 3. júna a 21. júna doručil svoje rozhodnutie, no Martin Daňo predmetné videá nestiahol.

Krajský súd, na ktorý sa Daňo obrátil s odvolaním, následne potvrdil rozhodnutie Okresného súdu, ktoré je v prospech Petkovej. Súd právoplatne rozhodol a dal príkaz Daňovi, že má odstrániť agresívne videá o Zuzane Petkovej a o Nadácii Zastavme korupciu.

Vo veci konal už exekútor a keďže Martin Daňo nerešpektoval ani jeho výzvu, udelil mu pokutu, no ani tú nezaplatil. Výška pokuty sa následne stupňuje a môže sa vyšplhať až do celkovej sumy 30 tisíc eur. Pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu.

„Srať na nich. Ukážeme celý proces, som zvedavý, ktorý exekútor sa ohlási, to bude paráda. Za tie pokuty bude aspoň pár videí,“ reagoval posmešne Martin Daňo pre Mediahub.sk v čase rozhodnutia odvolacieho súdu.

Daňo je tiež aktuálne obvinený, že „ako konateľ viacerých spoločností si uplatňoval neoprávnené vratky DPH za objednané služby bez reálneho plnenia,“ uviedlo SME.

„Takýmto spôsobom si mal neoprávnene uplatniť nárok na vrátenie DPH v celkovej výške 187 822 eur,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.

„Youtubera Martina Daňa obvinili z daňového podvodu, píšu spravodajské portály. Nie je to nič nové. Obvinený bol už vlani, počas kampane. Písali sme o tom s Xéniou Makarovou. Po článku prokurátor Čaniga obvinenie zrušil. Podávali sme rôzne podnety aj sťažnosti a Generálnu prokuráturu, vtedajší námestník Šufliarsky, dal spis skontrolovať a pred časom mu vzniesli obvinenie opäť. Nie je stíhaný kvôli aktuálnym dlhom, ale podvodom s DPH ešte v rokoch 2011 a 2012. Dĺžka konania orgánov činných v trestnom konaní je zarážajúca. Buď ho niekto kryl alebo ho chcel mať tam, kde potreboval,“ uviedla Zuzana Petková na sociálnej sieti.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu