Doteraz svoju kandidatúru potvrdili Václav Mika, honorárny konzul Mexika a súčasný šéf RTVS, Jaroslav Rezník, šéf tlačovej agentúry TASR, Fedor Flašík, reklamný mág, a ex-majiteľ reklamnej agentúry Donar a aktuálne aj bývalá riaditeľka televízie Markíza Zuzana Ťapáková. Predpokladá sa, že do voľby sa zapojí ako v minulosti až zhruba 10 kandidátov, svoje prihlášky môžu zasielať záujemcovia do 10. mája.

„Áno. Investovala som už do toho veľa úsilia a energie a myslím si, že človek má ísť za svojím cieľom. Bolo by to zavŕšenie mojej profesionálnej kariéry a určite by som rada prispela k budovaniu verejnoprávnej televízie ako významnej kultúrno-spoločenskej inštitúcie s ambíciou budovania rešpektu a vážnosti u diváka,“ uviedla v sobotu 6. mája Ťapáková pre denník N.

Svoju kandidatúru potvrdila Ťapáková aj v rozhovore pre Nový Čas, kde kritizuje že zmeny v RTVS, ktoré realizoval Mika sa vôbec nedotkli Slovenského rozhlasu. „V rámci rozhlasu sa za posledné obdobie urobilo asi najmenej. A to ma mrzí. Súčasné vedenie to zdôvodňuje aj tým, že rozhlas má svoju počúvanosť stabilizovanú a nie je potrebné s tým až tak hýbať. Osobne mám pocit, že sú tam ešte rezervy, predovšetkým v marketingovej oblasti, kde sa na rozhlas ako keby zabúdalo. Aj preto si myslím, že by sa slovenský rozhlas mohol stať opäť jednotkou na trhu,“ povedala Ťapáková.

Bývalá šéfka televízie Markíza nedávno čelila kauze, v ktorej Zuzana Hlávková upozornila na netransparentné financovanie kampane a podujatia okolo slovenského predsedníctva v Rade EU. Zuzana Ťapáková pôsobila v pozícii externej poradkyne Ministerstva kultúry a na podujatiach participovala, pracovnú zmluvu mala uzatvorenú na dobu určitú a ukončila ju dohodou k máju 2017.

„Nemám prečo meniť svoje rozhodnutie (pozn.: kandidovať). Aj keď snaha znemožniť ma cez údajnú kauzu bola a je ozaj impozantná. Verím tomu, že tento mediálny hon na čarodejnice nijako neovplyvní vnímanie mojej prípadnej kandidatúry,“ povedala Zuzana Ťapáková v rozhovore pre denník N.

Zuzanu Ťapákovú je na rozdiel od súčasného riaditeľa Václava Miku presvedčená, že koncesionárske poplatky zvyšovať netreba a „šetriť finančné prostriedky by sa dalo aj väčším využívaním interných kapacít v rámci RTVS,“ povedala v rozhovore pre denník N.

Ťapáková otvorene kritizuje Miku za to, že na jednej strane hovorí, že RTVS dosiahne vynikajúce finančné hospodárenie, no na druhej strane vraj tvrdí, že je potrebné výšku koncesionárskych poplatkov upraviť smerom hore.

Paradoxom je, že Zuzana Ťapáková nie je nestranná a už v minulosti sa vyjadrila, že volí „pravicu“ a tiež napr. vo voľbách primátora Bratislavy priamo podporila kandidatúru bývalého generálneho riaditeľa TV JOJ a politika Milana Kňažka.

Voľba šéfa RTVS sa koná v parlamente, kde má väčšinu vládny Smer, jej zvolenie za novú šéfku RTVS je podľa nášho názoru takmer nemožné.

Ťapáková pre SME potvrdila, že nemá sľúbenú podporu strany Smer. „Nemám sľúbenú žiadnu podporu. Ale je možné, že slečna Hlávková to bude vedieť lepšie,“ uviedla Ťapáková.

Kandidáti na šéfa RTVS môžu svoje prihlášky posielať Národnej rade SR do 10. mája. Verejné vypočutie kandidátov sa uskutoční 30. mája a samotná voľba nového generálneho riaditeľa RTVS 22. júna.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu