foto: pixabay.com

Žurnalistika je prostredie, ktoré v posledných niekoľkých rokoch sprevádza množstvo negatívnych javov. Mnoho týchto nekalých praktík je súčasťou biznisu, v ktorom sa dajú zarobiť slušné peniaze.

Informáciu o praktikách, ktoré na novinárov skúšajú rôzni ľudia z prostredia marketingu, priniesol theoutline.com. Niektorí tieto ponuky odmietnu, no mnohí neodolajú lákavej finančnej odmene.

Ešte v októbri minulého roka editor TechCrunch John Biggs zaznamenal vo svojom účte v aplikácii Facebook Messenger správu od niekoho, koho nepoznal.

Keď Biggs potvrdil žiadosť o prijatie správy, muž menom Satyam sa nej predstavil ako obchodník startup spoločnosti s technológiami. Hľadal možnosti ako upriamiť pozornosť na svojich klientov a bol ochotný zaplatiť Johnovi Biggsovi, aby o nich napísal.

John Biggs podľa informácií theoutline.com nebol z tejto správy vôbec prekvapený, pretože v priebehu mesiaca dostane takýchto správ niekoľko.

„Oni sú hlúpi. Organická tlač je oveľa efektívnejšia a každý, kto má mozog ich prehliadne,“ zverejnil theoutline.com vyjadrenie editora Johna Biggs.

Ibaže, nie každý novinár sa zachová ako John Biggs. Theoutline.com zverejnil zistenia zozbierané počas rozhovorov s viacerými marketérmi, novinármi a ďalšími ľuďmi, ktorí majú skúsenosti s podobnými spôsobmi zverejňovania a písania plateného obsahu.

Samozrejme, ľudia, ktorí sú zapletení do takejto činnosti nechcú o nej rozprávať. Štyria prispievatelia, ktorí píšu články pre Mashable, Inc, Business Insider, či Entrepreneur pre theoutline.com potvrdili, že osobne prijali platby za uvedenie reklamných odkazov na konkrétne značky vo svojich textoch, ktoré publikovali na rôznych webových portáloch. Dvaja prispievatelia priznali, že sú súčasťou tohto biznisu už niekoľko rokov.

Hovorca Business Insider Mario Ruiz v e-mailovej správe, ktorú zverejnil theoutline.com uviedol, že Business Insider má prísne pravidlá, ktoré zakazujú každému z ich redaktorov, ktorí u nich pracuje či už na plný úväzok, alebo len čiastočne, aby prijali platbu akéhokoľvek druhu výmenou za uvedenie reklamných informácií v článkoch.

Podobne sa vyjadril aj šéfredaktor Entrepreneur Jason Feifer, ktorý povedal, že ak niektorí z jeho prispievateľov alebo redaktorov praktizuje vo svojich článkoch takéto zverejňovanie reklamných informácií a on to zistí, snaží sa informovať aj ostatné média, pre ktoré ten redaktor píše.

Jeden z týchto štyroch ľudí, ktorí sa pre theoutline.com v rámci zachovania anonymity priznali k týmto praktikám opísal, ako vložil odkazy na známu novovzniknutú spoločnosť, ktorá ponúka e-mailový marketingový softvér, do viacerých on-line článkov na stránkach Fast Company, ale aj inde. Aby odkazy vyzerali prirodzenejšie, často odkazuje napríklad, na prípadové štúdie. Niekedy zasa chváli určitý aspekt podnikania spoločnosti na podporu informácie v príbehu, ktorá s ním nesúvisí.

Robert Safian, editor Fast Company uviedol, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by sa toto dialo v ich redakčnom obsahu.

„Je to porušenie našej redakčnej politiky a prísnych novinárskych štandardov. Ak by sme našli nejakého spisovateľa alebo prispievateľa, ktorý by sa zapojil do tejto praxe, skončil by a jeho príbehy by boli odstránené. Ktorýkoľvek editor, ktorý by mu tieto praktiky prepáčil, by bol prepustený,“ napísal v e-maile zverejnenom na theoutline.com Robert Safian.

Anonymný zdroj pre theoutline.com v rámci obhajoby takýchto praktík uviedol, že ich akceptujú najmä editori, ktorí chcú lacný alebo neplatený obsah.

Veľa stránok s vysokým objemom zverejňovaných článkov, vrátane spoločnosti Huffington Post, Entrepreneur a Forbes, udržiava sieť neplatených prispievateľov, ktorí publikujú veľké množstvo materiálov.

Systém, ktorý vedie k zverejňovaniu týchto článkov je, ale veľmi nejasný. Napríklad, Forbes zverejňuje články od prispievateľov s tým, že pri nich uvedie text s tým, že neručí za ich obsah v danom článku.

Pre prispievateľov, ktorí sú ochotní prijať platbu za zverejnenie reklamných odkazov v článkoch, je takýto nejasný systém zverejňovania, príležitosť ako si zarobiť.

Neplatený prispievateľ, ktorý píše pre Huffington Post pod zachovaním anonymity uviedol pre theoutline.com, že za takéto zverejňovanie reklamných odkazov vo svojich článkoch mu dané spoločnosti platia od 50 až po 175 dolárov.

Niektorí ho platia priamo, iní prostredníctvom platobnej brány PayPal. Tento anonymný zdroj dokonca popísal konkrétne značky, ktoré propagoval v mene jednej z agentúr.

Bolo to napríklad, propagovanie stránky na rezerváciu letov a hotelov alebo propagovanie veľkého amerického mobilného operátora. Niektoré spoločnosti mu tiež posielajú už hotové články, ktoré následne publikuje pod svojim menom.

Ako uviedol theoutline.com, novinár John Biggs, ktorý dostal ponuku od muža menom Satyam, sa rozhodol spraviť malý prieskum. Pustil sa do komunikácie s uvedeným pánom a snažil sa od neho naschvál pýtať príliš vysoké sumy za uvedenie reklamných odkazov v článkoch.

Tento pán ho informoval, že je to veľmi veľa, a že iný redaktor, ktorý píše pre Forbes berie za túto prácu podstatne menej. Dokonca mu prezradil aj jeho meno. Chris Chong.

Keď John Biggs prvýkrát otvoril Chongovu autorskú stránku na Forbes ukázal sa mu zoznam s asi päťdesiat článkami. Na druhý deň, keď to urobil opäť, všetky články až na dva zmizli.

Rozhodol sa tohto autora kontaktovať, aby sa dozvedel, čo sa stalo s ostatnými článkami. Vraj boli odstránené, pretože nejaký anonymný zdroj nahlásil Forbes, že do nich za províziu vkladá reklamné odkazy. Neskôr zmizli z Forbes aj posledné dva články.

Portál theoutline.com uviedol aj informácie o službe Article Hub, ktorá dokáže „pretlačiť“ zmienku o firme a odkaz na jej webové stránky do médií, ako Forbes, Entrepreneur a Fast Company.

V cenníku ArticleHub je zrejmá jasná finančná hierarchia. Zmienka o firme na webe The New York Times stojí 5 000 dolárov, na webe TechCrunch stojí 4500 dolárov, v Insider 3 000 dolárov a vo Forbes 1 950 dolárov.

Zmienka na webe Huffington Post stojí 1700 dolárov a zverejnenie firmy na menej známych blogoch, ako je napríklad CafeMom, stojí 500 dolárov.

Podľa theoutline.com je zrejmé, že bojovať s týmto negatívnym javom vo svete žurnalistiky je naozaj ťažké. Je tiež veľmi ťažké preukázať či vydavateľstvá vedia o týchto praktikách a ticho ich tolerujú, alebo sa naozaj dejú, dobre utajované za ich chrbtom.

Takéto praktiky, ale smerujú k rozpadu žurnalistickej nezávislosti a zneužívajú dôveru, ktorú má verejnosť voči médiám. Je, ale otázne či sa postupom času začne s touto situáciou naozaj robiť niečo viac.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu